Merkeziyetsiz Finans Projesi Yield Protocol, Düzenleme Baskısı Nedeniyle Kapanıyor

Bitcoin Haber

Merkeziyetsiz finans (DeFi) projesi Yield Protocol, mevcut talep eksikliği ve yasal zorluklar nedeniyle yıl sonunda kapanacağını duyurdu. DeFi kredilendirme projesi, 29 Aralık 2023 tarihinden itibaren tüm borçlanma ve borç verme işlemlerini sonlandırarak kapatma kararı aldı.

Yield Protocol, sabit faizli borçlanma için sürdürülebilir bir talep olmamasını ve ABD’deki düzenleyici ortamın, Avrupa ve Birleşik Krallık’taki artan düzenleyici gerekliliklerle birleştiğinde, projeyi sürdürmeyi zorlaştırdığını belirtti. Nisan 2022’de zirveye çıkan protokolün toplam değeri 22 milyon dolardı. Ancak bu değer zamanla düşerek yaklaşık 2 milyon dolara geriledi.

Yield Protocol, Ethereum tabanlı bir DeFi protokolü olup, teminatlandırılmış sabit oranlı, sabit vadeli borçlanma ve borç verme hizmeti sunuyor. Protokol, hedeflerine ulaşmak için fyTokens (sabit getiri token’ler) denilen bir token sınıfını kullanıyordu. Bu tokenlar, vade tarihinden sonra dayanak varlık için itfa edilebiliyordu.

fyTokens, faiz ödemesi için kullanılmıyor, bunun yerine itfa değerine indirimli olarak işlem görüyor ve vade sonunda tam nominal değeri karşılığında itfa ediliyordu. Bu sayede, faiz oranı iskonto edilmiş değer ile dayanak varlığın vade sonundaki değeri arasındaki farktan hesaplanabiliyordu.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Fransız Merkez Bankası’nın Blockchain ve CBDC Yolculuğu”

Sonraki Haber

Bitcoin ve Ethereum İçin Uyarılar: Kripto Para Analisti DonAlt’tan Yorumlar

İlgili Haberler