Merkezi Olmayan Finansal Ekosistem Spor İle Buluşuyor: Bluetherium

İlayda Peker

Bluetherium; profesyonel sporcular, spor meraklıları ve başarılı olmak isteyen veya spora sınırlı erişimi olan kişiler için merkezi olmayan bir finansal ekosistem. Tüketici sağlığı ve fitness ürün ve hizmetleri için geleneksel ödeme çözümlerine güvenilir bir alternatif olarak hareket eden Bluetherium, spor endüstrisindeki büyük sorunları çözmeyi hedefleyen bir kuruluş. Çeşitli etkinliklerle ödüller vererek topluluğu canlı tutmayı ve büyütmeyi amaçlıyorlar.

Bluetherium Özellikleri ve Hedefleri

Ekip, spor dünyası için daha iyi bir gelecek inşa etmek ve mevcut altyapıları değiştirerek sporcuları teşvik eden bir ekosistem geliştirmek için çok çalıştıklarını ifade ediyor. Yarattıkları ekosistemi kullanarak gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara ve spora erişimi sınırlı olanlara gelişme aşamasından itibaren yardımcı olmak istiyorlar. Bunun için yarışmalar ve etkinlikler düzenleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı planlıyorlar.

Yapılan açıklamalara göre spor, bireyin sağlığı ve sosyalleşmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Bluetherium sporcuların karşılaştığı sorunları 2 ana başlıkta özetliyor:

Ekonomik Sorunlar

 • Tesis Eksikliği:  Sporcuların erişebildiği tesislerin niceliği ve niteliği konusunda yetersizlikler bulunmaktadır. Sporcuların kendi ülkelerinde ulaşabilecekleri tesislerin sınırlı sayıda olması, ilerlemelerini zorlaştırmakta ve bazı spor dalları için gerekli kaynakların kendi memleketlerinde olmaması, potansiyel sporcuların yetiştirilmesinde büyük dezavantajlara neden olmaktadır.
 • Ekipman Eksikliği: Sporcuların spor deneyimlerinin kalitesini etkileyen temel eksikliklerden biri, yukarıda da bahsedildiği gibi, sporcuların amaçları için gerekli donanıma ulaşamaması, performansın düşmesine neden olması ve kişisel gelişimin hayati bir parçası olan gerekli gelişimin engellenmesidir.
 • Sporcuların Finansmanı: Kendi ülkelerinde daha az popüler olan spor dallarına katılan profesyonel ve amatör sporcular, sponsor desteği bulmakta zorlanmakta ve bir sporcunun maddi durumunun yetersiz olması, özellikle ilk başta ilgi duydukları spor dalını bırakmalarına veya değiştirmelerine neden olmaktadır.
 • Yetersiz Ergojenik Destek: Finansman eksikliği, sporcuların gelişiminin sürekliliğini etkiler. Sporcuların gelişimi üzerindeki belki de en büyük zararlı etki, beslenme yetersizliğine de yol açan ergojenik destek almak için fon eksikliğidir.
 • Sağlık Güvencesi: Sporcular, özellikle popüler olanlar dışındaki spor dallarında, genellikle kendi ailelerinin sağlık sigortası yoksa veya yeterli finansmana sahip değillerse sağlık yüküyle karşı karşıya kalmaktadır.
 • Yetersiz Federasyon Bütçesi: Federasyonlardaki çoğu spor branşı için genellikle bütçe tahsisi eksikliği vardır.

Eğitim İle İlgili Sorunlar

Finansman yetersizliğinden dolayı çeşitli spor dallarında genellikle uzman antrenör sıkıntısı yaşanmaktadır. Antrenör başına düşen sporcu sayısının fazlalığı, bireysel sporcu başına ayrılan sürenin hem kalitesini hem de miktarını etkilemekte, antrenman biliminde yetkin olmayan, temel spor bilgisinden yoksun ve yetersiz sporcular yetiştirmektedir. Antrenman yapılmaması spor branşının başarısını doğrudan etkiler ve sporcunun devamlılığını ve sağlığını düşürür.

Sporun gelişmesinin önündeki başlıca engelleri ise ekip şu şekilde özetliyor:

 • Sporun lüks bir yaşam tarzı olarak algılanması
 • Toplumun sporla ilgili bilgisizliği
 • Daha az popüler olan spor dalları için yetersiz finansman
 • Profesyonel sporcular için sınırlı finansal destek ve imkanlar
 • Özellikle Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerde spora hevesli genç yeteneklere destek olmaması
 • Günlük hayatta spora yeterince teşvik edilmemesi
 • Sağlık sorunları
 • Paralimpik oyunlara yetersiz destek

Çözüm: Bluetherium

Bluetherium, spor endüstrisinin finansal sorunlarını çözmek için blockchain ve metaverse teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Spora özel bir DeFi ekosistemi kurarak toplumu hem spor aktivitelerini artırmaya hem de bunu yaparken para kazanmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Bunun için de Bluetherium’un şu özellikleri sunduğu ifade ediliyor.

 • Spor endüstrisi için tasarlanmış merkezi olmayan bir finansal ekosistemdir
 • Hem profesyonel hem de hobi amaçlı spor yapan kişilerin faaliyetlerini içeren bir madencilik sistemini içerir.
 • Sporcuların ve sporseverlerin bir araya gelebileceği bir platformdur.
 • Topluma yardımcı olacak spor tesisleri kuracak
 • Çeşitli etkinlikler düzenleyerek popüler kültürde spor ve eğitimi yaygınlaştıracak, sporun lüks bir yaşam biçimi olarak algılanmasını önleyecek.

Projenin yerel kripto para birimi olan BLUT, şu anda ICO launchpad aracılığı ile satın alınabiliyor. 3 aşamada satışı yapılacak olan BLUT’un fiyatları şu şekilde olacak:

 • 1. Aşama: 0,2 dolar
 • 2. Aşama: 0,3 dolar
 • 3. Aşama: 0,4 dolar

Yapılan açıklamalara göre ICO’nun bitmesinden sonra Bluethereium DEX ve CEX’lere başvurular yapacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.


Total
28
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano’da Kilitli Değer Bu Seviyeye Ulaştı!

Sonraki Haber

FED Başkanının Kriptolar ve CBDC’ler İle İlgili Açıklamaları

İlgili Haberler