Merkez Bankası Para Birimleri Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

İlayda Peker

Deutsche Bank analisti Marion Laboure, yakın zamanda dijital para birimlerini araştırmak için bir düşünce kuruluşu oluşturan büyük merkez bankalarının üç yıl içinde somut adımlar atabileceğini dile getirdi. Küresel salgın süreci hızlandırıyor olabilir…

COVID-19 Süreci Hızlandırıyor

Bitcoin ilk çıktığında, merkez bankaları Blockchain’in potansiyelini görmezden geldi ve hatta kripto benimsenmesini engellemeye çalıştı. Kripto para biriminin sadece dolandırıcılık olmadığını anladıklarında, bazıları gelecekte merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) görebileceğimizi ima etmeye başladı.

Ayrıca günümüzde nakit kontrol edebilmeleri için merkez bankaları Blockchain‘i benimsemek için acele bile ediyorlar. Merkez bankalarının önemli isimleri hala Bitcoin’i hor görse de, en azından izleyebilecekleri dijital para birimi versiyonlarını oluşturabilirler.

Deutsche Bank analisti Marion Laboure, Reuters’e verdiği demeçte, son zamanlarda CBCD’leri yargılamak için bir grup oluşturan merkez bankalarının muhtemelen bundan sonraki üç yıl içinde ilk “genel amaçlı dijital para birimini” piyasaya süreceğini dile sürdü. Acele davranışlar mevcut COVID-19 pandemisinden kaynaklanıyor.

Laboure, merkez bankası çalışanlarının dijital para birimlerini tartışmak için bu ay bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Ancak toplantının durumu şu anda belirsiz. Bununla birlikte, merkez bankaları uzun yılların en kötü ekonomik krizi sırasında şirketlere ve hane halklarına büyük oranda nakit dağıtmak zorunda. Blockchain destekli dijital para birimleri, birçok süreci düzene koymalarına yardımcı olabilir.

CBDC’ler Yardımcı Olabilir

Laboure’a göre, CBDC’ler merkez bankalarına kantitatif programları geliştirmelerine yardımcı olacak, çünkü doğrudan şirketlere ve hane halklarına nakit dağıtabilecekler.

Öte yandan bankalarda ve kredi kartlarında zaten dijital paramız olmasına rağmen, CBDC’ler izin verilen Blockchain’lerde bulunacaklarından durum farklı olacak… Bireylerin ve şirketlerin muhtemelen dijital cüzdanları olacak.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Altın ve S&P 500 Bitcoin’le Hala Korelasyon İçinde Mi?

Sonraki Haber

Para Basma Politikaları BTC’yi Yeniden Zirveye Çıkaracak Mı?

İlgili Haberler