Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Yeni Bakış Açısı

İlayda Peker

Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) bir temsilci olan Tommaso Mancini-Griffoli, yapay bir özel-kamu ortaklığının bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için en iyi yol olabileceğine inanıyor.

IMF’nin Parasal sermaye piyasaları departmanı bölüm başkan yardımcısı Mancini-Griffoli, Circle CEO’su Jeremy Allair tarafından düzenlenen Money Movement’ın son bölümünde ekonomi ve teknoloji ile ilgili çeşitli yorumlar yaptı. Mancini-Griffo, sadece bir merkez bankasının rezervi tarafından desteklenen ve tamamen bir merkez bankasının kontrolü altında olan CBDC oluşturma fikrinin modasının geçtiğini ifade etti.

“Düzenlemeler Kilit Rol Oynayacak”

Mancini-Griffoa’ya göre, merkez bankalarının doğrudan halka sorumluluk yüklemesini gerektiren orijinal CBDC fikrinden farklı olarak, yapay bir CBDC, özel sektörün, ödemeler amacıyla varlık satın almak için insanlar tarafından yönetilecek bir sorumluluk oluşmasına izin verecek.

Bu açıklamalara göre sorumluluk, merkez bankasının rezervleri tarafından tamamen desteklenecek. Merkez bankaları ayrıca, işletmelerin ve kurumların düzenlenmesine ve denetlenmesine yardımcı olacak sorumluluk için de lisanslar verecekler.

Mancini-Griffoa’ya göre düzenlenmiş bir ortam, tüm özel sektör stablecoin girişimlerinin büyümeye devam etmesi için eşit bir alan sağlayabilir. Ayrıca temsilciye göre, bu düzenlemeler potansiyel finansal istikrar risklerine karşı da hafifletici olabilir. Temsilci konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bir sürü farklı stablecoin mevcut. Tüketicilerin hangilerinin tamamen desteklendiğini ve hangilerinin dayanak rezervler hakkında gerçekten bir iddia sunduğunu bilmesi zor. Ayrıca bu rezervlerin ne kadar likit ve güvenli olduğunu bilmek de gerçekten zor.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 28/05/2020

Sonraki Haber

Bitcoin’deki Boğa Beklentileri Artıyor

İlgili Haberler