Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Odakta

İlayda Peker

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi başkanı, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, devam eden koronavirüs krizinin merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) etrafındaki küresel görüşleri “daha keskin bir odağa” getirdiğini ifade etti.

CBDC Odakta

Bu yorumlar Accenture, Dijital Ticaret Odası ve Bretton Woods Komitesini yeniden düzenleyen bir web semineri sırasında geldi. Benoît Cœuré bu seminer sırasında COVID-19 sonrası bir dünyada merkezi bir bankacılık ve ödeme perspektifiyle alakalı olacağını düşündüğü iki alana değindi: Dayanıklılık ve teknoloji.

Cœuré yaptığı açıklamada, “krizin, ekonominin emsallerine uygun işlediğini ve sosyal mesafenin kısmen üstesinden gelmesini sağlayan teknolojilerin değerini ortaya çıkardığını” belirtti. Yönetici konuyla ilgili, “İş ve tüketim alışkanlıklarında, çevrimiçi alışverişe dramatik geçiş gibi çarpıcı değişikliklerin ekonomik ilişkiler üzerinde kalıcı bir etkisi var.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Cœuré  açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Merkez bankası dijital para birimi hakkındaki mevcut tartışmlarda daha keskin bir odak haline geliyor. COVID-19’un nakit kaybını hızlandırıp hızlandırmayacağı açık bir sorudur. Ancak halihazırda farklı ödeme araçlarına erişimin değerini ve ihtiyacını vurgulamaktadır.

Öte yandan yönetici, COVID-19’un ödemelerin ötesinde dijital geçişi hızlandıracağını belirtti.

Kağıt Banknotlar

Bu ayın başlarında BIS’in yayınladığı bir basın bülteni, kağıt banknotların koronavirüs için bir enfeksiyon faktörü olarak hizmet edebileceği endişeleri göz önüne alındığında, pandeminin ödeme alışkanlıklarında bir değişime yol açabileceğini öne sürmüştü.

Kaynak: The BlockTotal
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Boğaları Yorulmuş Olabilir Mi?

Sonraki Haber

BTC’nin Artış Grafiği Sergilediğini Söyleyen Analist: BTC Alın!

İlgili Haberler