“Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Doları Tehdit Ediyor”

İlayda Peker

JPMorgan, merkez bankası dijital para birimlerinin veya kısaca CBDC‘nin ABD dolarının küresel hegemonyası için bir tehdit oluşturabileceğine inanıyor. Bloomberg’in yayınladığı bir rapora göre bankanın ABD iktisatçısı “dijital para biriminin yıkıcı potansiyeli ile Amerika’dan daha fazla kaybedecek başka ülke yok” ifadelerini kullandı.

Yayınlanan raporda kullanılan ifadelerde, “Bu öncelikle ABD doları hegemonyası etrafında dönüyor. Küresel rezerv para biriminin ve uluslararası mal ve hizmet ticaretinin sağlanması dolara büyük avantajlar sağlıyor.” açıklaması yapılıyor.

Blockchain ve Amerika’nın Hakimiyeti

JPMorgan, doların yakında küresel rezerv para birimi olma statüsünü kaybedeceğinden şüphe duysa da rapor, ticaret finansmanı ve SWIFT ödeme sistemi de dahil olmak üzere doların hakimiyetinin “kırılgan” çevresel boyutlarının aşınabileceği konusunda uyarıyor.

Öte yandan Mart ayında HSBC ve Citi de dahil olmak üzere sekiz büyük banka, işbirliğine dayalı olarak geliştirilen bir Blockchain ticaret finansmanının 2020’nin ikinci yarısında Singapur’da ticari bir lansmanının yapılacağını açıkladı. Ayrıca Blockchain tabanlı ticaret finansmanı girişimleri Çin, Umman ve Avrupa’da da başlatıldı.

Doların Dijitalleşmesi

Raporda ABD’nin parasal hakimiyetini hızla büyüyen dijital alana taşımak için dijital bir dolar projesi başlatılması gerektiği ifade ediliyor.

JPMorgan, diğer ülkelerin SWIFT sistemini ve ekonomik yaptırımların kapsamını atlatmak için dijital para birimlerini kullanabileceği konusunda da uyarıyor. Bu rapora göre dijitlal para birimleri ABD’nin küresel rezerv para birimi üzerinde kontrol yoluyla küresel bir sahnede güç kullanma yeteneğini baltalıyor.

Kaynak: Cointelegraph


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Önemli Kurumlardan Önemli İsimler Kriptolara İçin Toplanıyor

Sonraki Haber

Kısa Ve Uzun Vadeli BTC Fiyat Beklentileri Ne Yönde?

İlgili Haberler