Merkez Bankası Dijital Para Birimi: Çin’den Bekleniyordu Bahamalar’dan Geldi

İlayda Peker

Bahamalar Merkez Bankası, ülkenin devlet destekli dijital para birimi olan Sand Dollar’ın artık ülke çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu. 20 Ekim’de Project Sand Dollar’dan paylaşılan bir Facebook gönderisine göre, merkez bankası dijital para birimi (CBDC), yaklaşık 22:00 UTC’den itibaren Bahamalar’da yaşayan 393.000 kişinin tümü için kullanılabilir hale geldi. Böylece Bahamalar dünyada resmi olarak bir CBDC başlatan ilk ülke konumuna yerleşmiş oldu.

Çin’den Önce Davrandılar

Çin şu anda 1,5 milyon dolarlık bir fon ile dijital yuan için bir pilot programı test ediyor ve Kamboçya’nın “Bakong” adlı dijital para biriminin de önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor. Bakong’un lansmanı 2019 yılında Temmuz ayında yapılmıştı.

Bunlara ek olarak Bahama nüfusunun yaklaşık %90’ı 2017 itibariyle cep telefonlarını kullanarak Sand Dolar transferlerini cep telefonuyla yapabiliyordu.

Artık Sand Dollar web sitesine göre, Bahamalar’da ikamet edenler dijital para birimini herhangi bir işletmede mobil cihazlarında Merkez Bankası onaylı bir e-Cüzdan ile kullanabilirler ve işlem ücretleri göz ardı edilebilecek kadar düşük. Bununla birlikte Bahama’lar Merkez bankası, dijital para biriminin piyasaya sürülmesi için teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak işlem sağlayıcısı NZIA’yı seçti.

Bahamalar’ın Dijital Para Birimi

Bahamalar’ın merkez bankası birkaç yıldır CBDC‘nin lansmanı için hazırlanıyor. 2019 yılında, toplam nüfusu 25.000’den az olan Exuma ve Abaco adalarında 48.000 dijital Sand Dolar kullanarak pilot program başlatılmıştı. Her bir Sand Dolar, 1 Bahama dolarına sabitlendi ve Baham doları da ABD dolarına sabitlenmiş olduğu için bir nevi Kum Dolar, ABD dolarına sabitlenmiş oldu.

Öte yandan Sand Dolar, yaklaşık 30’unda yerleşim olan 700’den fazla adadan oluşan takımada ülkesine daha fazla finansal katılım sağlamayı amaçlıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bu Bitcoin (BTC) Değeri Dört Ayda Yüzde 500 Arttı!

Sonraki Haber

Uzun Zamandır Beklenen PayPal Haberi Nihayet Geldi!

İlgili Haberler