Merkez Bankalarının Politikaları BTC’yi Olumsuz Etkiler Mi?

İlayda Peker

COVID-19 salgınının başlangıcı tüm dünyayı etkisi altına aldı ve her alanda kötü günler yaşanıyor. Artık finansal piyasalar toparlanma aşamasında bulunuyor ve birçoğu küresel bir durgunluğun yakında başlayacağı konusunda hem fikir bulunuyor. Buna cevaben de dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetler başka bir büyük düşüşü önlemek için agresif önlemler alıyorlar.

Küresel Önlemler ve Kriptolar

ABD Federal Rezervi, iş ve gelir kayıplarını sınırlamak için küresel ekonomiye 5 trilyon dolardan fazla para sokma planlarını açıklarken, Güney Kore hükümeti acil nakit ödemeleri ile geliyor. Hindistan ise nakit transferleri ve gıdayı içeren 1.7 trilyon rupilik bir plan açıkladı.

Piyasaya bu kadar çok geleneksel para birimi getirildiğinde şu açık soru ortaya çıkıyor: “Bu merkez bankası politikalarının kripto piyasasının toparlanması üzerinde ne gibi etkileri olacak?”

Yakın tarihli bir Binance raporu da tam olarak bu konuyu araştırdı…

Raporda, ankete katılanların %21’inin 2020’nin ilk çeyreğinin Bitcoin hakkında “güvenli bir sığınak varlığı” olarak düşüncelerini değiştirdiği ifade edildi. Rapor ayrıca, BTC bu korelasyonu sürdürürse, hükümet teşvik paketlerinin sadece piyasalara yardımcı olması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte, bu teşvik paketleri para basmayı içerdiğinden, tüm süreç merkezi olmayan para birimi kavramına aykırı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sonuçları göz önünde bulundurmak gerekirse, merkez bankaları tarafından alınan önlemlerin kripto piyasaları üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. İnsanlar fiyat istikrar kazanmaya başladığı için Bitcoin‘i güvenilir bir alternatif olarak düşünebilir. Bunun yanında Jim Rogers‘ın son bir röportajda belirttiği gibi, Amerikalılar dolara yeni ‘güvenli liman’ varlığı olarak bakmaya başlayabilir.

Kaynak: AmbcryptoTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Mart Ayındaki Çöküş DeFi Piyasasını da Vurdu

Sonraki Haber

Kaldıraçlı Bitcoin İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgili Haberler