Merkez Bankalarının Dijital Para Birimi Çabalarına BIS’ten Tam Destek

Bitcoin Haber

Blockchain teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, küresel ticarette ABD dolarının yerini alabilecek çözümler arayan ülkeler, tokenleştirme çabalarına hız veriyor. Bu alanda atılan adımların en önemlilerinden biri, Merkez Bankalarının dijital çağa uyum sağlaması ve yenilik hareketini öncülük etmesi gerektiğidir. Bu konuda Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens, merkez bankalarının bu sorumluluğu üstlenmeleri gerektiğini belirtti.

İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen bir konferansta açılış konuşması yapan Carstens, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) projelerinin temel bir unsur olduğunu ve bu projelerin uygulanması sırasında karşılaşılabilecek potansiyel riskler ve zorlukları tartıştı. Ülkelerin CBDC projeleri için planladıkları teknolojik altyapıların çeşitliliği ve kötü niyetli hackerlar tarafından suç faaliyetleri için yeni bir zemin oluşturabilecek siber riskler konusundaki zorluklara değindi.

CBDC projelerinin potansiyel risklere uyum sağlarken önceliklerini belirleyen Carstens, altyapı aşamasında hazırlanan akıllı sözleşme tasarımlarının esnekliğini bir numaralı zorluk olarak vurguladı. Ayrıca, “Örneğin, CBDC projelerinin kamu tarafından kabul edilebilirliği için uygun bir gizlilik seviyesinin korunması hayati önem taşıyacaktır” diyerek gizlilik kaygılarına da dikkat çekti.

BIS Genel Müdürü Carstens, merkez bankalarının dijitalleşme çabalarına destek vereceklerini taahhüt etti. Bu destek özellikle BIS İnovasyon Merkezi ve Siber Dayanıklılık Koordinasyon Merkezi tarafından sağlanmaktadır. İnovasyon Merkezi, birçok kripto para projesinde aktif rol alarak önemli bir katkı sağlamıştır.

BIS, İsviçre Ulusal Bankası’nın bir CBDC projesi geliştirmesine yardımcı olmanın yanı sıra, Çin, Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin merkezi parasal otoritelerine ortak bir platform oluşturmalarında destek olmaktadır. Avrupa Merkez Bankası ve diğer projelerle bir dizi anlaşma üzerinde görüşmeler de sürdürülmekte olup, özellikle gelişmiş ülkelerde ödeme çözümleri konusunda Ripple gibi kripto para devleriyle iş birlikleri dikkat çekmektedir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Cash: Hızlı İşlemler ve Düşük Ücretler Sunan Dijital Para Birimi

Sonraki Haber

FIO Protokolü ve FIO Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlgili Haberler