“Merkez Bankaları Tüketici Odaklı Dijital Paralarla İlgilenmiyor”

İlayda Peker

Visa yetkilisine göre, tüketiciye dönük dijital para birimi çözümleri merkez bankaları tarafından ciddiye alınmayacak.

Tüketiciler İçin Dijital Paralar

Visa’nın kripto yöneticisi Cuy Sheffield 18 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, merkez bankalarının doğrudan tüketicilere bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) sağlamakla ilgilenmediğine inandığını ifade etti ve şu ifadeleri kullandı:

Bir merkez bankası doğrudan tüketicilere dijital bir cüzdan sunmaya karar verirse, CBDC’nin ve merkez bankasının bir ev sahibi konumunda olması gerekir. Ancak bu yaklaşımın operasyonel zorluklar nedeniyle çoğu büyük merkez bankası tarafından ciddiye alınması olası görünmüyor.

Öte yandan Sheffield’in sözleri kurumsal Blockchain firması R3 tarafından yayınlanan ve şu anda hiçbir merkez bankasının tüketiciler tarafından kullanılabilecek bir CBDC üzerinde çalışmadığını belirten raporunun hemen arkasından geldi.

Bunların yanında Sheffield, CBDC uygulaması ile ilgili iki yaklaşım görüyor: Bunlardan ilki paraya benzeyen tüketiciye dönük bir çözüm, ikincisi ise bankalar için yeni bir gerçek zamanlı ödeme altyapısı.

Farklı İki Yaklaşım

Dijital nakit çözümü olarak CBDC’lerin kullanılması durumunda Sheffield, merkez bankalarının CBDC’ler ile ticari bankalardaki dijital mevduat arasındaki farkı tüketicilere açıklamasının zor olacağını ifade ediyor ve “CBDC’nin, tüketicilerin bankalarındaki mevcut dijital mevduatlarına bağlı Venmo gibi bir uygulama ile yapabildiklerinden farklı bir şey yapmalarına izin vermeyecek şekilde tasarlanmış olduğunu açıklamak özellikle zor olacaktır.” açıklamasını yapıyor.

Bir CBDC’nin bir ödeme altyapısı olarak hizmet ettiği ikinci yaklaşımda Scheffield para birimi ekosisteminin, firmaların cüzdanlarını ve hizmetlerini inşa edebilecekleri bir temel olarak hizmet edeceğini belirtiyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Tüketiciler fintech cüzdanı ile ilişki kuracak ve üzerine inşa ettiği paranın özellikleri ve sorumluluk yapısından ziyade cüzdanın markasına ve özelliklerine dayanarak benimseyeceklerdir.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Harry Potter, Kripto Ekosisteminde Büyük Etki Yarattı

Sonraki Haber

Altın Rekor Kırmaya Hazır, Peki Bitcoin?

İlgili Haberler