“Merkez Bankaları Kriptolar Konusunda Taviz Vermemeli”

“Merkez Bankaları Kriptolar Konusunda Taviz Vermemeli”

Bank of International Settlements (BIS) başkanı Agustin Carstens’a göre merkez bankaları, küresel finansal sistemin direkleri olarak rolleri gereği kripto para birimlerine taviz vermemeliler.

“Kriptolar Bankaların Yerini Almamalı”

Bitcoinist’in haberine göre Princeton Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada Carstens, özel kriptoların merkez bankalarının yerine geçmemesi gerektiğini savundu. Bloomberg’e göre BIS başkanı, dijital para projelerini “ışıltılı gökdelenlere” benzetirken, merkez bankalarını küresel finansal altyapıya güven veren kurumlar olarak adlandırdı.

Bunun yanında her ne kadar Cartens gibi isimler finansal istikrar konusunda tedirgin olduklarını dile getirse de Bitcoin her geçen gün bankasız finans sistemi konusunda büyümeye devam ediyor. Yaklaşık olarak 1.7 milyar kişinin Bir şekilde Bitcoin ile ilgilendiği biliniyor. Piyasa kapitalizasyonu açısından en üst sırada yer alan Bitcoin, şu anda günde 1 milyar ile 3 milyar dolarlık işlem gerçekleştiriyor.

Öte yandan BIS başkanı daha önce de kriptolarla ilgili olumsuz yorumlar yapmıştı.Göreve başlarken Carstens, düzenleyicileri dijital para piyasasını yönetmek için daha katı yasalar çıkarmaya çağırdı. Ayrıca BIS başkanı, merkez bankası dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesi konusunda bir aciliyet olmadığını belirtmişti.

Merkez Bankaları ve Kriptolar

Carstens’a göre merkez bankaları, yeni ortaya çıkan dijital para birimlerini kontrol etmeli. Konuyla ilgili olarak BIS başkanı şunları belirtti:

Bunun öncüsü olma sorumluluğumuz var. Aksi halde olaylar bizi ele geçireceğinden, başka seçeneğimiz yok.

Bunların yanında Avrupa Merkez Bankası dijital para birimlerinin kullanımını araştırdığını dile getirmişti. Ayrıca Çin merkez bankası dijital para birimi konusunda en aktif çalışan ülkelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.