Merge Sonrası Ethereum (ETH) Düşüyor! Kripto Paralarda Neler Oluyor?

Fatih Uçar

Yıllardır beklenen büyük güne kavuştuk ve sabah saatlerinde Ethereum birleşmesi gerçekleşti. En büyük altcoin artık PoS konsensüs mekanizması ile blokları ekliyor. Aylar, günler derken saatleri sayan yatırımcılar ise büyük olayın üzerinden sadece saatler geçmişken ETH fiyatında önemli bir düşüş gördü. Aslına bakarsanız grafikleri güneye giden bir tek Ethereum değildi. Tüm kripto paralar büyük oranda düşüş yaşadı.

Merge Sonrası Ethereum (ETH) Düşüyor

Ethereum fiyatı, önümüzdeki hafta agresif bir Fed faiz artışı ihtimaline karşı ralli heyecanını reddediyor. Salı günü Bitcoin’deki yoğun satış bugün Ethereum’da da karşılık buldu. BTC yönünü yeniden aşağıya çekti ve Merge gerçekleştiği için ETH kayıplarını sınırlayan bir şey kalmadı. Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, fiyat Temmuz’dan bu yana 1.580 dolar ve 1.780 dolarlık kısa vadeli işlem aralığında gidip geliyor.

Ethereum’un fiyatı, yükselişinden keskin bir şekilde düştükten sonra 1.600 dolar civarında bir duraklama yaşıyor. Fiyat, 1.068 dolar seviyesinde başlayan yükselen kanalın içinde işlem görüyor. 29 Ağustos’taki düşüşten bu yana, ETH 1.423 dolarlık kısa vadeli bir dip oluşturdu. Bununla birlikte, iyi hacimlerle bu “Yükselen Kanal” modelinin altında bir kırılma daha fazla satış getirecek ve alıcıları bu seviyelerde biriken tuzağa düşürecektir.

Eğer 1.500 doların altında kalıcılık görürsek bu durum 1.420 dolar seviyesinin ihlaline sebep olabilir. Nihayetinde 1.356 dolara kadar bir iniş görebiliriz. Ancak Merge sadece bir güne sığdırılabilecek bir gelişme değildir. Ağın enerji tüketimini azaltması onun siyasiler gözündeki imajını güçlendirirken PoS ile yeni piyasaya sürülen ETH arzının azalması orta ve uzun vadede direkt fiyatı güçlendirecek. Daha az ETH çıkarılacak ve ağ aktivitesi arttıkça daha fazla ETH yakılacak. Bu durum Ethereum’un deflasyonist sürece gidişinin ilk adımlarıdır.

Kripto Paralarda Neler Oluyor?

Merge belki de 100bp’lık faiz artışı ihtimalinin piyasada doğuracağı kayıpları sınırladı ancak durduramadı. Önümüzdeki hafta Fed başkanı Powell yeni kararlarını ve faiz artış oranını açıklayacak. Son gelen enflasyon verisiyle şimdilik 50bp masadan kalktı ve piyasalar 100bp seviyesine kadar artışı fiyatlıyor. Düşen sadece Ethereum veya kripto paraların geri kalanı da değil. ABD hisse senedi piyasaları tek günde %4’ü aşan kayıplar yaşadı. Bu kripto paralardaki çift haneli kayıplara benzer bir orandır.

Yatırımcılar en azından 21 Eylül tarihinde açıklanacak kararlara kadar temkinli olmadır. Buradan gelecek haberler fiyatın ani hareketlenmelerine sebep olsa da birçok uzman piyasada artık 25.000 doların üzerini zorlayan bir rahatlama rallisi bekliyor. Elbette piyasalar her zaman beklentiler yönüne hareket etmiyor.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Terra İçin Kötü Haber! LUNA ve LUNC Neden Düşüyor?

Sonraki Haber

Biden Yönetiminin Kripto Para Raporu Yayınlandı!

İlgili Haberler