Merakla Beklenen Voice Kullanıcıyla Buluştu

İlayda Peker

EOS Blockchain’in arkasındaki şirket Block.One uzun zamandır beklenen projesi Blockchain tabanlı sosyal ağ olan Voice’u 14 Şubat’ta başlattığını açıkladı.

Voice ve Sosyal Medya Uygulamaları

EOS’un arkasındaki isim olan eski bir çocuk oyuncu ve Blockchain milyoneri Brock Pierce 14 Şubat’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada EOS’un sosyal medya platformu Voice’un Beta sürümünün kullanıcıyla buluştuğunu ifade etti. Yapılan açıklamaya göre artık voice.com üzerinden kullanıcılar uygulamaya erişebiliyor.

Voice’un Block.one için oldukça büyük bir proje olduğu bir sır değil. Platform, Facebook ve Twitter gibi sansür uygulayan sosyal medya platformlarına raip olmayı amaçlayan bir platform olarak tanımlanıyor. Çünkü Voice’da herhangi bir sansür olmadan paylaşımlar yapılmasına odaklanıyor.

Bunun yanında Voice aslında EOS ana ağında değil, ayrı bir EOS.io Blockchain’de başlatılıyor.  EOS.io, Block.One tarafından geliştirilen özel, genel ve kurumsal Blockchain’leri oluşturmak için bir protokol ve geliştirme araç seti olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandam Block.One başlangıçta Voiceuin EOS ana ağında başlatılacağını duyurdu. Ancak EOS ana ağındaki EIDOS akıllı sözleşmesinin zincirde aksaklıklara neden olmasının ardından fikirlerini değiştirdiler. EIDOS, EOS cüzdan kullanıcılarının EOS token’larını taşıyamamasına neden olmuştu.

Voice Platformu

Voice, tamamen gerçeği yansıtan ve sansür uygulanmayan bir platform olmayı amaçlıyor. Ancak KYC/AML prosedürleri uygulanırken bunun ne kadar sağlanabileceği bir tartışma konusu oluşturuyor.

Bununla beraber platformun EOS Blockchain’inde değil farklı bir Blockchain’de çalışması kullanıcıların şüphe duymasına sebep oluyor.

Öte yandan kullanıcı deneyiminin mevcut sosyal medya platformları ile eşit olmaması halinde kullanıcıların Voice’u tercih etmeyeceği de ifade ediliyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Steemit, Tron Blockchain’ine Geçiyor

Sonraki Haber

Bitcoinhaber.net’ten 300 Ripple (XRP) Hediye!

İlgili Haberler