Meksika Kararını Verdi! El Salvador’un İzini Takip Edecek Mi?

Fatih Uçar

Bitcoin (BTC) Miami etkinliğinde El Salvador BTC’yi yasal para birimi olarak tanıyacağını duyurmuştu. Bunun üzerine birçok ülke hakkında benzer iddialar ortaya atıldı. Hatta yakın zamanda gelişmekte olan ülkelerden en az 5’inin önümüzdeki yıl için Bitcoin müjdesini verebileceği bile konuşuldu. Aynı durum Meksika için de geçerliydi. Meksika Başkanı konuyla ilgili kararını verdi.

Meksika Bitcoin Kararını Verdi

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador‘a göre Meksika’nın Bitcoin‘i benimsemesine gerek bulunmuyor. Expansión Política, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul etme fikrini kararlı bir şekilde reddettiğini bildirdi. 14 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında Lopez Obrador, yönetiminin finansal yönetim alanında çok fazla yenilik yapmamaya çalıştığını söyledi.

“Mali yönetimde koruyucu tavrımızı devam ettirmenin yararlı olacağını düşünüyoruz”.

Yani Meksika’nın El Salvador’a benzer bir maceranın içine atılmayacağı kesinleşmiş oldu. Ana hedeflerinin Meksikalıların iyi maaş almasını sağlamak ve vergi kaçakçılığını ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Başkan, şimdilik Bitcoin’e sıcak bakmıyor.

Kripto Paralara Yatırım Gereksiz

Lopez Obrador, ülkenin kalkınmasını finanse etmek için kripto para birimlerine yatırım yapmanın gerekli olmadığını da son konuşmasında söyledi. Haziran ayında Meksika merkez bankası, kripto paranın finansal kurumlar için yasak olduğunu açıklayarak Bitcoin dostu Meksikalı milyarder Ricardo Salinas Pliego’nun planlarını bozmuştu.

Orta Amerika’da küçük bir tropik ülke olan El Salvador, Eylül ayı başlarında Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ancak Küba hariç hiçbir ülke El Salvador’u takip etme cesareti gösteremedi. Birçok küresel finans şirketi ani alınan bu kararın ciddi riskler barındırdığını savunuyordu. Kırılgan ekonomiler için kaybedecek pek bir şey yok gibi görünüyor. Ancak buna rağmen ülkeler çekimser kalmanın daha yararlı olacağına inanıyor.

BitMEX CEO’su Alexander Höptner birkaç gün önce önümüzdeki yıl içinde en az 5 gelişmekte olan ülkenin El Salvador’u takip edeceğini söylemişti. Hatta bu ülkelerin arasında Türkiye’yi de bir alternatif olarak duyurdu. Ancak Türkiye şimdilik temkinli adımlar atmaktan yana görünüyor. Önümüzdeki haftalarda kripto para düzenlemesiyle alakalı detaylar ülkemizde de netleşebilir.Total
21
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İngiltere’de Dijital Para Çalışmaları İçin Yeni Bir Koalisyon Kuruldu!

Sonraki Haber

Bitcoin Tam Gaz İlerliyor: BTC Fiyatı 60.000 Dolara Gidiyor!

İlgili Haberler