MasterCard Nihayet Visa’yı Takip Ediyor! Önemli Kripto Adımı!

Fatih Uçar

Kripto paraların ana akım haline gelmesiyle birlikte dünya devleri de bu yönde adım atmaya başladı. Visa bir süredir kripto para odaklı kredi kartı ürününü müşterileriyle paylaşmıştı. Hatta önemli miktarda Bitcoin (BTC) dağıtımı bile yaptı. Küresel ödemelerde lider MasterCard, kripto para birimlerini sadakat programı tekliflerine entegre etme planlarını açıkladı.

MasterCard Duyurdu

Bugün yapılan duyuru da ABD merkezli finans kurumlarına, fintech firmalarına ve yatırımcılara ödeme ağındaki çok çeşitli dijital varlık seçenekleri sunmak için kripto para platformu Bakkt ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Başka bir deyişle, Amerika Birleşik Devletleri merkezli MasterCard müşterileri artık kripto paraları satın alabilir, satabilir ve cüzdanlarında tutabilir.

Bu ortaklık aynı zamanda kart sahiplerinin sadakat ödüllerini kripto ile almalarını da sağlayacak. Yani kredi kartlarında alışık olduğumuz puan sistemi artık kripto odaklı şekilde dönüşüyor. Yapılan alışverişlerden elde edilen bonuslar kripto cinsinden tutulacağı için ufak da olsa bir yatırım fırsatı sunuyor.

Yeni Trend, Kripto Paralar

Sadakat puanları yıllardır olan bir şey, ancak artık trend bu puanların kripto para şeklinde dağıtılmasına eviriliyor. Daha önce Visa bunu yapmış ve aylar içinde 80 bin kullanıcıya kadar ulaşmıştı. Üstelik fiyat hareketlerinden dolayı müşteriler alışverişlerinde %4’e yakın kar elde etti. Alışılagelmiş sadakat puan oranı ise %1 ile %1,5 arasında değişmektedir.

MasterCard sadece ABD bölgesinde 250 milyona yakın karta sahip, yani bu alanda ciddi bir potansiyel bulunuyor. Özellikle pandemi etkisiyle birlikte dijital harcamaların artması aktif kartların oranını da şişirdi. Kripto para ekosisteminin bu yıl en kötü senaryoda 25 milyon civarında büyüdüğünü düşünürsek en azından yüz binlerce yatırımcının sadakat ödüllerini kripto cinsinden dağıtan markaları tercih edebileceğini söyleyebiliriz.

Bugün gelen müjdeli haber, Bitcoin (BTC) fiyatının da yönünü yeniden yukarı çevirmesine sebep oldu. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin (BTC) 62.000 doların üzerinde alıcı buluyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Chainlink’in (LINK) Son Ortaklığı Bir Yükseliş Momentumu Başlatabilir Mi?

Sonraki Haber

Coinbase CEO’sundan Ripple Sinyali: XRP Borsada Yeniden Listelenecek Mi?

İlgili Haberler