Mastercard, Kripto Dolandırıcılığına Karşı Feedzai ile Güçlerini Birleştiriyor

Bitcoin Haber

Ödeme devi Mastercard, kripto para birimi dolandırıcılıklarına karşı savunmasını güçlendirmek amacıyla, yapay zeka teknolojisini kullanarak online finansal dolandırıcılık ve kara para aklama ile mücadele eden Feedzai adlı teknoloji platformu ile stratejik bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu özel iş birliği, Mastercard’ın kripto para işlemlerini güvence altına alma ve kripto paraları ana akım finansal düzenlemelerin altına sokma taahhüdünün bir parçasıdır.

Mastercard, kripto para dolandırıcılığına karşı mücadelesini artırarak, yapay zeka kullanarak online finansal dolandırıcılıkla mücadelede uzmanlığı ile tanınan düzenleyici teknoloji platformu Feedzai ile iş birliği yaptığını CNBC ile yaptığı bir röportajda onayladı. Bu özel iş birliği, Feedzai tarafından sunulan teknolojiyi Mastercard’ın CipherTrace Armada platformuna doğrudan entegre ederek dolandırıcılık tespitini güçlendirmeyi hedefliyor.

Feedzai CEO’su Nuno Sebastio’ya göre, iş birliği sadece kripto paralarla işlenen dolandırıcılığı tespit etme gücünü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda potansiyel kara para aklama faaliyetlerini ve dolandırıcıların yasa dışı fonları aklamak için kullandıkları hesapları belirleme olanağı da sağlıyor. Banka hesaplarından kripto para borsalarına yapılan dolandırıcılık işlemlerinin yaklaşık %40’ını içerdiği tahmin edilen bu iş birliği, gelişen kripto dünyasındaki finansal işlemleri korumak için hayati öneme sahiptir.

Mastercard’ın Feedzai ile iş birliği, kripto paraları geleneksel varlıklarla aynı kurallara ve uyumluluk çerçevelerine tabi olan ana akım finansal varlıklar olarak meşrulaştırmaya yönelik stratejik hamlesine karşılık gelmektedir. Bankaların ve finans kurumlarının kripto paralarla giderek daha fazla deney yapmaları dünyasında, bu iş birliği, kapsamlı düzenlemelerin eksikliği ve dolandırıcılık ve sahtekarlığa karşı duyarlılık konusundaki endişeleri ele almayı hedeflemektedir.

Kripto para işlemlerindeki dolandırıcılığın, normal fiat işlemlerine kıyasla beş kat daha yüksek olduğu bildirildiği bir ortamda, Feedzai ile iş birliği, finans kurumlarına meşru ve şüpheli işlemleri ayırt etme ve tespit etme yeteneği kazandırmaktadır. Ayrıca, bu iş birliği, Mastercard’ın CipherTrace Armada’nın 2021 yılında edinilmesi üzerine inşa edilmiş olup, gelişmiş teknolojilerle kripto para piyasasını güvence altına alma taahhüdünü pekiştirmektedir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

NULS Coin Analizi ve Yatırım Potansiyeli

Sonraki Haber

Filmleri Blockchain ile Dönüştüren Ortaklık: DWF Labs ve MovieBloc

İlgili Haberler