Maliye Bakan Yardımcısı: Kripto Para İşlemleri Rusya’da Yasadışı Değil

İlayda Peker

Rusya, Ocak ayında yürürlüğe giren bir yasanın parçası olarak kripto para birimi ödemelerini yasaklamaya devam ederken, ülkenin şu anda kripto para birimi işlemlerini tamamen yasaklama gibi bir planı bulunmuyor.

Rusya ve Kripto Paralar

Yerel haber ajansı Interfax’ın 12 Ekim tarihli bir haberine göre, Rusya Federasyonu maliye bakan yardımcısı Alexey Moiseev, Rus vatandaşlarının ülke dışında kripto para birimleri satın almalarına ve kullanmalarına izin verilmeye devam edileceğine inandığını söyledi. Ülkede kripto ödemeleri şu anda yasaklanmış durumda, ancak Rusların Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri satın almasına ve yatırım yapmasına izin verildi.

Moiseev, “Rus vatandaşlarının Rusya Federasyonu dışında açık bir cüzdanı olabilir, ancak Rusya Federasyonu içinde faaliyet gösterirlerse, mali egemenliğimiz nedeniyle öngörülebilir tüm gelecekte yasaklara tabi olacaklarını düşünüyorum” dedi.

Maliye bakan yardımcısı, milletvekillerinin hala Rusya’nın medeni kanununda dijital para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini düzgün bir şekilde tanımlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Rus hükümeti, Bitcoin‘i resmi bir para birimi olarak kabul etmenin ülkenin finansal ve ekonomik sistemini olumsuz etkileyebileceğini iddia etti.

Kripto Karşıtı Açıklamalar

Rusya’nın bu konudaki konumu, finans ve düzenleyici kurumların tekrar tekrar kripto karşıtı açıklamalar ve politikalar yayınladığı Çin’inkiyle çelişiyor. Son zamanlarda Çin Halk Bankası, ülkedeki tüm kripto işlemlerinin yasa dışı olduğunu açıkladı ve daha öncesinde de madenciler Çin’i terk ederek farklı alanlara taşındı.

Bununla birlikte bazı Rus yetkililer, ülkenin merkez bankası tarafından piyasaya sürülecek dijital bir ruble kullanımının BTC ve diğer kripto para birimleri ile aynı finansal riskleri oluşturmayacağını iddia etti. Rusya Devlet Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, geçen yıl bir Rus merkez bankası dijital para biriminin 2024 yılına kadar ulusal ödemelerin ayrılmaz bir parçası olabileceğini söyledi.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase NFT Platformu 2021 Yılında Kullanıcı İle Buluşacak

Sonraki Haber

Cipher Mining Operasyonlarını Büyütüyor! Madenciliğin Yeni Merkezi Amerika Olabilir!

İlgili Haberler