Madencilerin Satışlarına Rağmen Bitcoin Çok Güçlü

Madencilerin Satışlarına Rağmen Bitcoin Çok Güçlü

Bitcoin’in 11 Mayıs’ta gerçekleşen blok ödülü yarılanmasından sonra yatırımcıların çoğunluğu “madencilerin düşen ödüller ile kepenk indirerek teslim olmasından” korkuyordu.

Madenciler Neden Kepenk İndirir?

Genel olarak bakıldığında madencilerin karının düşmesi, faaliyetlerini sonlandırması için yeterli bir sebep olabilir. Bu da üç şekilde mümkün oluyor: Fiyat düzeltmesi, bir ağ zorluğu ayarlaması, bir blok ödül yarılaması.

Dolayısıyla blok ödülü yarılanmasının ardından madencilerin faaliyetlerini devam ettirmek için ellerindeki Bitcoin’i satmaya başlaması bekleniyor. Bu piyasada satış baskısı ile fiyat düşüşlerine sebep olabilir. Ancak analistlere göre piyasa bununla başa çıkabilecek kadar güçlü.

31 Mayıs’ta, önde gelen Bitcoin yatırımcısı ve yorumcusu Conner Brown, madenci teslimiyetinin başladığının kanıtı olarak bazı veriler paylaştı. Örneğin; geçen hafta boyunca, madencilere ait olduğuna inanılan adresler ürettiklerinden 673 daha fazla coin harcamak zorunda kaldı. Sadece son gün, elde edilenden 279 daha fazla coin satıldı ve bu da madencilerin Bitcoin’leri satarak ayakta kalmaya çalıştıklarını gösteriyor.

Bitcoin Çok Güçlü

Analistlere göre bu durumda bile Bitcoin sarsılmadığı ve mevcut fiyat dengesini korumayı başardığı için lider kripto para biriminin çok güçlü olduğu yorumları yapılıyor. Analistler bu güçle birlikte boğa piyasasının da başlamasının olası olduğunu düşünüyor. Örneğin; finansal analist, podcast sunucusu ve yazar Preston Pysh, Bitcoin ağındaki hashrate’in ve fiyatın beklediğinden çok daha iyi olduğunu dile getirdi.

Bunların yanı sıra; kurumsal yatırımların artması, Çin yuanının düşmeye başlaması ve ABD dolarının kırılganlığının artması gibi temel sebepler de Bitcoin fiyatını artış yönünde destekleyen etkenler arasında yer alıyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.