Madencilerin Bitcoin Biriktirmesi Ne Anlama Geliyor?

Madencilerin Bitcoin Biriktirmesi Ne Anlama Geliyor?

Glassnode’dan elde edilen on-chain veriler, Bitcoin madencilerinin yaklaşık 20 milyar dolara eşdeğer 1,82 milyon Bitcoin’e (BTC) sahip olduklarını gösteriyor. Bu durum Bitcoin için hem temel bir artış katalizörü olma hem de kısa vadede olumsuz bir sinyal olma potansiyeline sahip.

Her Şey Zamana Bağlı

Kripto para piyasası veri sağlayıcısı CryptoCompare, Glassnode’un verilerine dayanarak, madencilerin Bitcoin varlıklarının iki yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti ve “Bitcoin madencileri, lider kripto para birimi 11.000 dolarının üzerinde işlem görmeye devam ederken, son iki yılın herhangi bir noktasında olduğundan daha fazla Bitcoin tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Analistlerin açıklamalarına göre bu durum iki şekilde değerlendirilebilir. İlk olarak bu durum pozitif bir katalizör olabilir. Çünkü madenciler, madenciliğini yaptıkları varlığı agresif bir şekilde yükseltmek isteyebilir. İkinci olarak ise bu durum bir düşüşe de sebep olabilir. Çünkü madencilerin elinde büyük miktarda BTC bulunuyor ve bu bir satış baskısı oluşturabilir.

Öte yandan Mayıs ayında on-chain piyasa analisti Willy Woo, Bitcoin piyasasında iki büyük satış baskısı kaynağı olduğunu açıklamıştı. Woo konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullanmıştı:

Piyasada yalnızca iki benzersiz satış baskısı var. 1) Arzı arttıran ve piyasaya satış yapan madenciler, 2) piyasaya satış yapan borsalar.

Madenciler normalden daha fazla Bitcoin tutarlarsa ve zamanla satmaya başlarlarsa, tüm kripto para piyasası üzerinde satış baskısı uygulayabilir. Bitcoin’i satan madenciler, Bitcoin satan veya satın alan yatırımcılardan farklıdır. Piyasaya ek baskı uygularlar.

Örneğin; Bitcoin madencilerinin elinde bulundurduğu BTC miktarı 2018’de zirve yaptığında lider kripto para birimi 4.000 dolara kadar düşmüştü.

Ancak Bitcoin piyasası satıcılardan büyük bir tepki görene kadar en azından orta vadede, madencilerin BTC birikimi yapması genellikle olumlu karşılanıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.