“Madenci Kazançlarının %17’si İşlem Ücretlerinden Geliyor”

İlayda Peker

Blok ödülü yarılanmasının ardından madenciler faaliyetlerini devam ettirebilmek için Bitcoin (BTC) işlem ücretlerine güvendiklerini ifade ediyorlar.

%61’lik Kayıp

Ortaya çıkan verilere göre madenciler 10 Mayıs’ta 2188 BTC kazanırken, 12 Mayıs’ta madencilerin kazançları 852 BTC’ye geriledi. Dolayısıyla yaklaşık olarak %61’lik bir kayıp yaşanmış oldu.

Bununla birlikte blok ödülü yarılanması bazı madencilerin faaliyetlerine son vermesine ve hashrate’in düşmesine de sebep oldu. Bu da blok aralığının artmasına neden oldu. Yani belli bir süre içinde daha az blok işlendi ve madenciler için mevcut blok ödüllerinin sayısını azalmış oldu.

Yapılan açıklamalara göre şimdiye kadar ortaya çıkan şey, “mini ölüm sarmal senaryosu” olarak adlandırılabilir. Madenciler için şu anda tek pozitif olan şey, ağda yaşanan tıkanıklık sebebiyle işlem ücretlerinin artmış olması… Nisan sonunda 0.62 dolar olan işlem ücretleri 15 Mayıs’ta 5.21 dolara kadar çıktı. Bu da şu anda madencilerin gelirlerinin %17’sinin işlem ücretlerinden sağlanmasına yol açtı. Bu, Ocak 2018’den bu yana en yüksek oran olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan USD cinsinden madencilerin geliri 9 Mayıs’ta 19.25 milyon dolardan 12 Mayıs’ta 7.82 milyon dolara kadar düştü. Bu da %62 oranında bir azalmaya işaret ediyor. Bir sonraki zorluk ayarlaması ise üç gün içinde gerçekleşecek. Bununla birlikte, canlı hesaplama zorlukta bir artış yaşanacağını. Çünkü hashrate yarılanmadan önce önemli ölçüde büyüdü.

Yarılanmalar ve İşlem Ücretleri

Bitcoin yoluna devam ettikçe ve yarılanmalar yaşandıkça muhtemelen madencilerin işlem ücretlerine daha fazla güvenmesi gerekecek. Ancak işlem ücretlerinin yükselmesi Bitcoin’in çekiciliğini de azaltabilir. Yine de geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında BTC işlem ücretlerini hala çok çok düşük olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Meşhur Soru: BTC 2020’de 20.000 Doları Geçecek Mi?

Sonraki Haber

Altın Savunucusu: “BTC Enflasyondan Koruyamaz!”

İlgili Haberler