Lüks Araçlar Token’laşıyor

İlayda Peker

Yatırım platformu CurioInvest ve dijital varlık borsası MERJ, Ferrari de dahil olmak üzere nadir ve lüks araçlarla desteklenen jetonlar sunmak için bir ortaklık kurduklarını açıkladı.

CT1 Token’ları

Bloomberg’in Cuma günü yaptığı açıklamada, “CT1” olarak adlandırılan token’ların Seyşel Adaları merkezli ve düzenlenmiş bir borsa MERJ’de listeleneceğini bildirildi. Bunun yanında MERJ borsasının Seyşeller’in Finansal Hizmetler Kurumu tarafından menkul kıymet borsası olarak lisanslandığı biliniyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre CurioInvest ve MERJ, ilk aşamada 200 milyon dolar değerinde 500 lüks otomobili token’laştırmayı planlıyor. Ayrıca CurioInvest’in web sitesinde yapılan açıklamalarda 1.1 milyon dolar değerinde Ferrari F12tdf aracının ilk token’laştırılacak otomobiller arasında yer alacağı bilgisi paylaşılıyor.

MERJ’de dijital strateji başkanı olan Jim Needham attıkları bu adımlar ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Uganda’da, Stuttgart’ta bir kasada tutulan, Lihtenştayn’daki bir şirket tarafından tokenize edilen nadir bir arabaya yatırım yapabilen bir kişiyle karşılaşabilirsiniz ve hepsi bu tanınmış ve düzenleyici ortama uygun şekilde tasarlanmıştır.

Bunların yanında mülkiyet danışmanlık firması Knight Frank‘a göre vintage arabalar, 2017 yılına kadar 10 yıl içinde kazanç bakımından %330’dan fazla geri dönüş sağladı. Dolayısıyla vintage arabalar, hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel yatırımların getirilerini geride bıraktı.

Öte yandan CurioInvest’in kurucusu ve CEO’su Fernando Verboonen konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Güzel sanatlara, koleksiyon arabalarına baktığınızda, bunların tarihsel olarak “güvenli limanlar” olarak algılandığını görürsünüz.” yorumunu yaptı.

Tüm bunlarla beraber yapılan açıklamalarda, CT1 token’ların 1 dolar gibi küçük bir tutarla bile yatırım yapılabileceği belirtiliyor.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Voice, Bekleneni Karşılayabilecek Mi?

Sonraki Haber
Zap Projesi Nedir

Zap Coin Nedir?

İlgili Haberler