Likidite Krizi Bitcoin Sayesinde Çözülebilir Mi?

İlayda Peker

Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Tyler Winklevoss 14 Mart’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, son fiyat düşüşünün ardından Bitcoin’in hala güçlü olduğunu ifade etti. Önde gelen Bitcoin yatırımcısı, lider kripto para biriminin hala “erken” döneminde olduğunun altını çizdi ve şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin, altın 2.0 değilse, o zaman nedir? Bitcoin’in şu anda beklediğiniz gibi davranıyor olmasının nedeni hala erken dönemlerini yaşıyor olmasından kaynaklanıyor.

Bitcoin ve Altın Aynı Tepkiyi Veriyor

Winklevoss’un iddiasını destekleyen Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano ise son kripto piyasası erimesini küresel ekonomiden kaynaklanan daha geniş bir likidite krizine bağladı ve şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin ve altın aynı şeyleri yapıyorlar, tıpkı bir likidite krizinde beklediğiniz gibi düşüş sergiliyorlar. Aynı şey 2008 likidite krizi sırasında altının da başına geldi

2008 yılında metal piyasaları mevcut likidite krizinin bir sonucu olarak büyük kayıplar vermiş, altın vadeli işlemlerinin %4,25 ve gümüş vadeli işlemlerinin Hindistan piyasalarında tek bir günde %8 oranında gerilediği gözlenmişti. Geçen hafta da altın, Bitcoin‘in (BTC) %50 kaybına kıyasla yaklaşık %10 düştü.

Likidite Krizi

Off the Chain podcast’inin son bölümünde Pompliano, COVID-19 koronavirüs pandemisine yanıt olarak ekonomik aktivitenin kapatılmasının bir likidite krizi yarattığını dile getirdi. Aynı ekonomik krizden altın ve Bitcoin’in de nasibini aldığını ekledi. Pompliano konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Likidite krizi, yatırımcıların aynı anda çıkış kapılarına koştuğu, alıcılardan çok daha fazla satıcı olduğu, yatırımcıların varlıklarını nakit olarak almakta zorlandıkları anlamına geliyor. Kelimenin tam anlamıyla yatırımcılar, şu anda umutsuzca nakit karşılığında her bir varlık için normal şartlarda talep ettikleri fiyatın daha altına fiyatlara razı oluyor.

Kriptolar Krizi Çözebilir Mi?

Pompliano nakit için yatırımcıların Bitcoin sattığını ve bunun da geçtiğimiz gün yaşanan düşüşü tetiklediğini dile getiriyor. Bunun yanında Pompliano, güçlü ve inançlı Bitcoin yatırımcılarının ellerindeki Bitcoin’leri satmak yerine düşüşten faydalanarak daha çok Bitcoin aldığını ifade ediyor.

Ayrıca Pompliano, önümüzdeki yarılanmanın parasal teşvik önlemlerinin uygulanmasına denk geleceğini ve güvenli sığınak arayışı içinde olan yatırımcıların aklını çelebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Paralarda Yaşanan Düşüşün 3 Olumlu Yanı

Sonraki Haber

ETH’da Günlük İşlem Ücretleri 564.000 Doları Buldu!

İlgili Haberler