Lightning Network Kullanımı Beklentileri Karşılıyor Mu?

İlayda Peker

Kripto para borsası BitMEX‘ten araştırmacılar, Bitcoin’in (BTC) Lightning Network  uygulamasının gizlilik ve ölçeklenebilirlik avantajlarının beklenenden daha az olduğunu öne sürdü.

Lightning Network Bekleneni Karşılamadı Mı?

BitMEX tarafından 11 Ocak’ta yayınlanan rapor, özel ödeme kanalları aracılığıyla araştırmacıların hazır verilerden yararlanarak Lightning Network’ün büyüme hızını ortaya koymaya çalıştı.

BitMEX ekibinin açıklamalarına göre Lightning Network kullanılmaya başladığından bu yana 60.000 işlem gerçekleşti. Araştırmacılara göre Lightning Network ile gerçekleştirilen işlem sayısında ciddi bir artış var. Ancak bu durum Lightning Network’teki gizlilik ve ölçeklenebilirlik oranlarının beklenenden daha az olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Lightning Network’ün gizlilik ve ölçeklenebilirlik yararlarının beklenenden daha düşük olduğunu gördük. Bununla beraber kullanıcılar Lightning Network’ü nasıl kullanacaklarını öğrendikçe bu durum değişebilir.

Lightning Daha Güvenli

Yapılan açıklamalarda Lightning Network’te gerçekleşen saldırıların oranının çok düşük olduğu da belirtiliyor. Raporda bu konuyla ilgili, “Analizlerimiz bu ağda saldırı faaliyetlerinin çok daha az olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bunların yanında Lightning Network, birçoğuna göre umut vaat ederken hala büyük ölçüde deneysel bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla Lightning Network kullanmak isteyen kişilerin sistemi çok iyi araştırması gerektiği ifade ediliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Sonraki Haber

Altın, Artık Tahtını Bitcoin İle Paylaşıyor

İlgili Haberler