Lightning Network İşleri Kolaylaştırıyor: BTC İşlemi 3 Dakikada Gerçekleşti

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre yeni bir rapor, Lightning Network‘ün dijital varlıkları dünya çapında hızlı ve verimli bir şekilde aktarmanın bir yolu olarak popülaritesinin arttığını vurguluyor.

Lightning Network İşleri Kolaylaştırıyor

CNBC bugün Polonya’da sığınak arayan ve Ukraynalı bir mülteci olan Alena Vorobiova’nın hikayesini anlattı. Vorobiova, Miami’den 100 dolar değerinde Bitcoin transfer etmek için Lightning’i kullandı ve daha sonra eşdeğerini Polonya para biriminde bir ATM’den çekti. Bunların hepsi 3 dakika içinde gerçekleşti.

Arcane Research tarafından yayınlanan rapora göre, geçtiğimiz yıl Lightning Network üzerinde gerçekleşen ödemelerin sayısı iki katına çıkarken, bu ödemelerin toplam değeri dört katına çıktı.

Rapor, Lightning Network’ün benimsenmesini ölçmek için kullanılan ve yaygın olarak belirtilen genel ölçümlerin (en yaygın olarak toplam değer kilitli (TVL)), özel kanalları ve görünmez düğümleri saymadıkları için ağın boyutunu hafife aldığı konusunun altını çizdi. Ek olarak, metrikler gerçek dünyadaki Lightning Network kullanımını yansıtmazken, ödeme hacmine açıkça bakmak, gerçek Lightning’in benimsenmesinin daha net bir resmini çiziyor.

Ödemelerdeki artışın kısmi bir açıklaması, Lightning Network’e son zamanlarda erişim kazanan kullanıcı sayısındaki muazzam artış olarak olarak karşımıza çıkıyr. Bu, El Salvador’un Chivo Cüzdanı ve ABD merkezli ödeme uygulaması CashApp gibi uygulamalar aracılığıyla gerçekleşiyor.

Kripto Para İşlemleri

Arcane, Ağustos 2021’de yaklaşık 100.000 kullanıcının Lightning ödemelerine erişimi olduğunu tahmin ediyordu. Bu yılın Mart ayına kadar 80 milyondan fazla kişi Lightning Network’te ödemelere erişme olanağına sahip oldu ve bu da büyük bir potansiyel kullanıcı tabanı olduğunu gösteriyor.

Rapor, tüm ödemelerin kabaca %50’sinin bireyler arasındaki doğrudan işlemlerden geldiğini de ortaya çıkardı. Ödeme değerinin yaklaşık üçte biri borsa çekimlerinden ve mevduatlardan gelirken, kalan %20’si bir tür satıcı aracılığıyla yapılan satın alımlardan geldi.

Öte yandan Bitcoin orijinal olarak bir elektronik nakit sistemi şeklinde tasarlanmasına rağmen, Bitcoin ağlarının işlemleri çözmedeki yavaşlığı, 2. katman çözümlerinin ortaya çıkmasına yol açtı. Lightning Network, daha hızlı ve daha ucuz BTC işlemleri sağlamak için Mart 2018’de başlatıldı.


Total
27
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Amazon’dan Kripto Paralarla İlgili Açıklama!

Sonraki Haber

Michael Van de Poppe Radarındaki 5 Altcoin’i Açıkladı!

İlgili Haberler