Lider Kripto Para Bitcoin 40.000 Dolar Eşiğine Yaklaştı: BTC Kritik Eşiği Aşabilecek Mi?

Mert Bahçe

El Salvador parlamentosunun Bitcoin’i (BTC) ülkesinde geçerli resmi para birimi olarak kabul etme kararınının ardından kripto para piyasası toparlanma evresine girdi. Bitcoin fiyatını etkileyen bazı faktörlere bakıldığında El Salvador’un küresel ölçekteki hamlesi güçlü bir fiyat ivmesini tetikleyebilir.

Bitcoin 40.000 Doları Zorluyor

Lider kripto paranın bir ülkede resmi para birimi ilan edilmesi piyasaya yeni yatırımlar getirdi. Son 24 saat içerisinde Bitcoin fiyatı %10’un üzerinde değer kazandı. BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 39.237 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

BTC, gün içerisinde 39.724 dolar görse de 40.000 dolarlık seviyeye henüz ulaşamadı. Son 24 saatte kripto para birimlerinin toplam değeri 126 milyar dolar arttı. Kripto para piyasası, yaklaşık 4 haftadır süredir düşüş eğilimindeydi. Hafta başına yükseliş hareketiyle başlayan Bitcoin, 40.000 dolar eşiğine dayandı. Bununla birlikte lider kripto para 40.000 doları aşabilirse yakalanan ivme ile fiyat 42.000 dolar ila 44.000 dolarlık banda hızlı bir şekilde geri dönebilir.

Bunun yanı sıra altcoin’ler, Bitcoin kadar olumlu bir ivme yakalayabilmiş değil. Kripto para piyasasının yönü netlik kazandığında altcoin’lerden de atak bekleniyor. En popüler ikinci kripto para Ethereum (ETH), gün içerisinde %5’lik artış kaydetti. ETH, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.4oo dolar seviyelerinden işlem görüyor. Öte yandan Microstrategy’nin 500 milyon dolarlık kripto para alımı gündemde yer alıyor. Bu gibi haberlerin etkisi Bitcoin fiyatına olumlu yansırken diğer olumlu haberlere de yol açabiliyor. Bu gelişmeler, Bitcoin fiyat momentumunun tersine döndüğünün göstergesi olarak yorumlanıyor.

Elon Musk, Yine Bitcoin Hakkında Tweet’ledi

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin’i çevre modeli üzerinden eleştirmişti. Milyarder isim, madencilerin enerjilerini %50’ini temiz kaynaklardan elde etmesi halinde Tesla’nın ödeme yöntemi olarak yeniden Bitcoin’i kabul edeceğini aktardı. Musk, görünüşe göre piyasa manipülasyonuna devam etmek istiyor. Önümüzdeki dönemde Musk’tan piyasa yönüne etki etmek adına daha öncekine benzer ifadeler görülebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist 2021’in En Önemli 3 Kripto Para Birimini Açıkladı

Sonraki Haber

Coinbase, Fiziki Merkezsizlik Yönünde İlk Adımı Attı: New york Ofisi Açılıyor

İlgili Haberler