Lider Bitcoin, Düşüş Trendini Sürdürecek Mi? PlanB’nin BTC Yorumları

Mert Bahçe

Lider kripto para birimi Bitcoin, hafta sonuna kanlı bir başlangıç yaptı. 42.000 dolara atılan iğnenin ardından kripto para piyasası derin bir geri çekilme hareketi sergiledi. Ani gerçekleşen aşağı yönlü seyir, piyasada Bitcoin vadeli işlem tasfiyelerinde 1.05 milyar dolardan fazla kayıpla sonuçlandı. Piyasadaki korku duygusuna rağmen Stock to Flow modelinin yaratıcısı ünlü analist PlanB, önümüzdeki dönem için olumlu ifadeler kaydetti.

Bitcoin Neden Düştü?

Amiral gemi Bitcoin‘in düşüşü uzmanlar tarafından birkaç farklı neden ile ilişkilendirildi. Birincisi, yeni tespit edilen COVID varyantı Omicron nedeniyle piyasada yayılan korku ve şüphe. İkinci olarak ise FED’in tahvil azaltımına başlamayı planladığına dair son duyurusunun etkileri olarak kaydedildi.

FED, geçtiğimiz ay 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını ayda 15 milyar dolar azaltacağını açıklamıştı. Bu hamle, COVID nedeniyle para basım uygulamasının etkisini azaltmayı hedefliyor. Bu nedenlere ve piyasanın kızıla bürünmesine rağmen PlanB, Bitcoin’in güçlü göründüğüne inanıyor.

Ünlü analist, piyasadaki aşırı alım ve satış koşullarını değerlendirmek adına fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir teknik gösterge olan RSI’nin 68 olduğunu belirtti. Aşırı alım bölgesine ulaşmadan önce hala büyüme için çok yer var. PlanB, yükseliş senaryosunu desteklemek için 2017’nin piyasa eğilimine atıfta bulundu.

Fiyat Beklentileri

%29 ila %38 arasında değişen düşüşlerde 2017 boğa piyasasında fiyatın 4 defadan fazla aşağı yönlü düzeltmesine rağmen Bitcoin‘in 1.000 doların altındayken 20.000 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekildi.

Buna göre momentumun tersine dönmesi ve Bitcoin fiyatının %100’den fazla artış göstermesine imkan tanıyacak alanın bulunmasına yol açıldı. Sonuç olarak PlanB, 100.000 dolar iddiasını koruyor. Bitcoin’in mevcut fiyat ile öngörülen 100.000 dolarlık fiyat arasındaki büyük boşluğa rağmen PlanB, S2F modelinin geçerliliğini test edecek. Uzman analist, Mart 2019’dan bu yana modelin kusursuz işlediğini aktardı. Kasım ayı haricinde öngörü modeli, başarılı tahminlerde bulundu.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

El Salvador Yine Kripto Paralardaki Düşüşü Satın Alma Fırsatına Çevirdi!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Yıl Sonu Hedefleri Son Düşüşle Değişti Mi?

İlgili Haberler