Lider Bitcoin 2021 Yılının Son Gününde Yukarı Sıçradı: BTC Neden Yükseldi?

Mert Bahçe

Lider kripto para birimi Bitcoin gün içerisinde agresif bir fiyat hareketiyle yukarı yöneldi. Bu fiyat hareketinin arkasında sebep yatırımcıların kafasını kurcalayan bir soru işareti olarak kaydedildi. Pump’ın arkasındaki nedeni bu makalede ele alacağız.

Bitcoin Neden Yükseldi

Bazı yatırımcılar piyasadaki ani satın alma gücünü, aşırı satış yaşanan bir piyasa tarafından uzun süredir beklenen teknik toparlanma nedeniyle ortaya çıktığını varsaydı. Ancak asıl sebep, 47.000 doların altındaki maksimum seviye ile Aralık opsiyonlarının sona ermesinden kaynaklanmaktadır.

Son kullanım tarihinden sonra sonraki opsiyon sözleşmeleri, riskten korunma pozisyonları için piyasanın ana aracı veya belirtilen dönemde bir sonraki Bitcoin fiyatına denk gelir. Lider Bitcoin, spot piyasadaki trendlerden ziyade türevleri takip etme eğilimi olduğundan fiyat oluşum sürecinde opsiyonlar ve vadeli işlemler iki ana belirleyici konumuna bürünür. Opsiyonların süre dolumu fiyatı doğrudan etkilemez, bunun yerine opsiyonların maksimum seviye fiyatı spot yatırımcılar için birkılavuz görevi görebilir.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bitcoin hakkında olumlu demecinin etkileri olduğu da yorumlar arasında bulunuyor.

Bitcoin Yılbaşı Gecesi Performansı

Lider kripto para birimi Bitcoin yılbaşı gecesinde 2022 yılına yeşil bir gün ve neredeyse %3’lük fiyat artışı ile giriyor. Anxak ne yazık ki kripto yatırımcıları için piyasadaki en büyük kripto para birimi, tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana değerinin %30’nun kaybetti. Yıl boyunca Bitcoin hem güçlü toparlanmalar hem de düzeltmelere yol açan birden fazla düşüş ve boğa döngüsüne sahipti.

Şimdilik ise Bitcoin, 48.000 dolarlık bölgenin hemen sınırında işlem görüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2,2 Milyon Dolarlık NFT Çalındı, OpenSea NFT’leri Dondurdu!

Sonraki Haber

Shiba Inu Yakımları Devam Ediyor: Ne Kadar SHIB Yakıldı?

İlgili Haberler