Libra’nın Kilit İsimleri Farklı Bir Projeye Yatırım Yapıyor

İlayda Peker

Facebook’un kripto para projesinin kuruluşu olan Libra Derneği’nin de üyesi olan birkaç şirket farklı bir stablecoin projesine katıldı.

11 Mart’ta tanıtımı yapılan “Celo Alliance for Prosperity” adlı projede Coinbase Ventures, Andreessen Horowitz, Anchorage Mercy Corps ve Bison Trails Co. da dahil olmak üzere 50 yatırımcının yer aldığı beliritliyor. Öte yandan Libra Derneği katılımcılarının yanı sıra bu projenin yüksek profilli üyeleri arasında Carbon, GiveDirectly, Grameen Foundation, Maple ve Polychain Capital de bulunuyor.

Celo Network

Yeni ortaya çıkan projenin arkasında, 2017 yılında kurulan ve ERC-20 (Ethereum tabanlı) stablecoin ailesini destekleyen açık kaynaklı bir akıllı sözleşme platformu geliştiren ve kar amacı gütmeyen Celo Vakfı bulunuyor.

Kullanıcıların bir akıllı telefon kullanarak ağ ile arayüz oluşturmalarını sağlayan proje, daha hızlı ve daha uygun fiyatlı havaleler sunmayı, ödemeler ve mikro kredi hizmetleri sağlamayı ve insani yardım sunumundaki operasyonel karmaşıklıkları azaltmayı hedefliyor.

Bunu başarmak için Vakıf, üç bölüm halinde yapılandırılmış merkezi olmayan bir ağ tasarladıklarını belirtiyor. Bu, Celo Blockchain’ini, “Celo Temel Sözleşmeleri” olarak adlandırılan bir dizi akıllı sözleşmeyi ve Celo cüzdanı veya üçüncü taraf geliştiricilerin tekliflerini destekleyen merkezi olmayan bir uygulama (DApp) katmanını içeriyor.

Libra Yavaş İlerliyor

Bu projenin karşısında Libra, düzenleyici engellerle karşılaşmaya ve bu sebeplerle yavaş ilerlemeye devam ediyor. Bu endişeler sebebiyle Libra Derneği’nden ayrılan firmaların olduğuna da şahit olduk. Örneğin, PayPal, Visa, Mastercard ve Stripe gibi firmalar projeden çekildiklerini duyurdu.

Kaynak. Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kriz Döneminde Bitcoin Ne Yapar? Cevap Üretim Maliyetinde Gizli

Sonraki Haber
Machine eXchange (MXC) Nedir?

MXC Coin Nedir?

İlgili Haberler