Libra Başarısız Mı Oldu?

Libra Başarısız Mı Oldu?

İsviçre Cumhurbaşkanı’na göre, projenin düzenleyiciler tarafından kabul edilebilmesi için Facebook’un Libra stablcecoin’ini destekleyen varlık sepetinin değişmesi gerekiyor.

Varlık Sepeti ve Libra

Reuters, 27 Aralık’ta İsviçre maliye bakanı ve eski cumhurbaşkanı Ueli Maurer ile bir röportaj gerçekleştirdi. Maurer bu röportaj sırasında, Libra’nın onaylanmayacağını, çünkü merkez bankalarının Libra’yı destekleyecek olan varlık sepetini kabul etmeyeceğini ifade etti ve şunları ekledi:

Bu formdaki proje başarısız oldu.

Libra’nın Düzenleyicilerle İlişkisi

Bu ayın başlarında, Libra’nın teknik raporu, potansiyel bir çıkar çatışmasını ortadan kaldırmanın yanı sıra, bu yatırımcılara ödenecek temettüleri kaldırmak amacıyla güncellendi. Bu değişikliğin, varlığın menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını önlemek için getirildiği düşünülüyor.

Ayrıca bu güncelleme  bazı ABD’li milletvekillerinin, stablecoin olarak bilinen ve gelenekse paralara sabitlenen coin’leri menkul kıymet olarak tanımlayan bir yasa tasarısı önermelerinin hemen ardından geldi. Bunun yanında Libra, bir emtia olduğunu ifade ediyor.

Bunun yanında Libra projesinin karşısında duran tek ülke ABD değil. Kasım ayında Avrupa Birliği maliye bakanları tarafından tartışılan taslak bir belgede Libra’nın gelişiminin önlenmesinin gündemlerinde olduğu belirtilmişti.

Öte yandan geçtiğimiz ay Libra, projeyle ilgili düzenleyici kaygılara rağmen, geliştirmenin 30 proje ve 51.000 işlemle geçtiğimiz iki ay boyunca test ağında çalıştığını açıklamıştı.

Libra, ortaya çıktığı günden bu yana hem düzenleyiciler hem finansal kurumlar tarafından ciddi eleştirilere maruz kalıyor. Ancak buna rağmen proje geliştirilmeye ve testleri yapılmaya devam ediyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.