Ledger’ın Yanlış Anlaşılmaya Müsait Reklam Sloganı: “Kontrolü Geri Al”

İlayda Peker

İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkarken, Fransız kripto donanım cüzdan firması Ledger‘in yeni reklam kampanyasında Brexit’in bölücü sloganlarından sayılan ve Brexit yanlısı olan “Geri Al Kontrolü” sloganını kullanıldı.

“Geri Al Kontrolü”

30 Ocak’ta gönderilen ve Cointelegraph tarafından paylaşılan bir e-mail’e göre Ledger, başkent Londra’nın en önemli finans bölgelerinden biri olan Canary Wharf’a yerleştirilmek üzere bir pano tasarladı.

Görüldüğü gibi reklam panosunda AB karşıtı bir toplanma çığlığı haline gelen kötü şöhretli “Geri Al Kontrolü” sloganının değiştirilmiş bir versiyonu olan “Gerçek İçin Kontrolü Geri Alalım” sloganı kullanılıyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre “gerçek için kontrolü geri al” sloganıyla temsil edilen Ledger’ın reklamları, “bireyin sınırların ortadan kalktığı ve herkesin katılabileceği bir ağdaki kendi fonlarından yine kendilerinin sorumlu olduğu tam finansal özgürlüğü güçlendirmek” amacıyla ortaya çıktı. Ancak yine de orijinal sloganın İngiltere referandumu ve Brexit oyu bağlamında belirli ve yüklü bir geçmişi var. O dönemde bu slogan, egemen devletin ülkeye göçü kısıtlamaya yönelik artan müdahalesinin bir çağrısı olarak görülüyordu.

İngiliz politikacı ve Brexit Partisi’nin kurucusu Nigel Farage 2016 kampanyası boyunca, göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için bu sloganı kullanmış ve “AB’den kurtulmalı ve sınırlarımızın kontrolünü geri almalıyız.” sözleriyle kampanyasını sürdürmüştü.

Ledger’ın Amacı

Ledger’dan bir firma sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Kişinin siyasi duruşu ne olursa olsun, kampanyanın kendisi oldukça güçlü ve iyi yürütülüyor. Özellikle sloganı seviyoruz. Ayrıca kriptonun insanlara gerçekten nasıl kontrol verdiğini de gördük” ifadelerini kullandı.

Sözcü ayrıca Brexit ve kripto paralar arasında “birkaç benzer tema” bulunduğunu, ancak “zaman zaman birbirine zıt düştükleri noktalar” olduğunu da ifade etti.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitfinex, Altın Destekli Stablecoin İçin Marj İşlemlerini Başlattı

Sonraki Haber

Geleneksel Yatırımcılar Bitcoin’i Hala Anlamıyor

İlgili Haberler