KYC Prosedürleri Dolandırıcıları Engelleyemiyor!

İlayda Peker

PlusToken ponzi şemasına ilişkin ortaya çıkan son bir rapora göre, “müşterinizi tanıyın” (KYC) prosedürlerinin sıkı bir şekilde kullanılmasına rağmen dolandırıcılık girişiminin arkasındaki isimlerin coin’leri kripto para borsalarında saklayabildiklerini ortaya koydu.

Ortaya Çıkan Gerçekler

Cointelegraph’ın haberine göre bir araştırma şirket OXT Research, PlusToken ponzi şeması ile ilgili yaptıkları ve derinlemesine gerçekleştirdikleri Blockchain analizinin ikincisini yayınladı. Rapora göre PlusToken fonları, karıştırılmamış paylar ve yerler ile bir karıştırıcıya (mixer) yönlendirilmiş. Mixer uygulamasının ardından fonlar bir konsolidasyon sürecinden sonra dağıtılmış. OXT konuyla ilgili açıklamalarına şu ifadeleri kullanıyor:

Fonların yaklaşık %80’i mixer uygulamasına girdi ve 33.872 adet BTC mixer’de kalırken 3.853 BTC dağıtımda bulunuyor. Bu da 37.725 BTC’nin mixer sürecine başladığını ancak dağıtım sürecine başlamadığını gösteriyor.

Öte yandan OXT, PlusToken’ın elindeki BTC’lerin yaklaşık olarak %70’inin elden çıkarıldığını ve dolayısıyla bu dolandırıcılık girişiminin piyasa etkisinin çoğunun kaybolduğunu ifade ediyor.  Bununla beraber OXT, coin’lerin son yerinin büyük oranda OKEx ve Huobi olduğunu belirtiyor.

KYC ve PlusToken

Gelişmeleri yakından takip eden bir analist olan ErgoBTC rapor ile ilgili yaptığı açıklamalarda, coin’lerin piyasaya dağıtılması için OTC platformlarının değil düzenlenmiş borsaların kullanıldığının altını çizdi ve şu açıklamayı yaptı:

Düzenlenmiş KYC borsaları, PlusToken’ın kapanması sonrası dönemde kripto paraların ana hedefi oldu. Kazanılmış ticari çıkarların oluşturduğu ‘doğru anlatılara’ rağmen, OTC platformları bu kripto paraların tercih edilen varış noktası değildi.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler yasalara uyulması için KYC prosedürlerinin yerine getirilmesini şart koşarken dolandırıcıları için bu durum çok da bir şey ifade etmiyor gibi görünüyor. Çünkü hem OKEx’de hem Huobi’de bu şartlar yerine getiriliyor.

Tüm bunların yanında PlusToken ponzi şemasının arkasındaki isimler 6 Mart’ta ellerinde BTC’lerin büyük bir kısmını satmış ve bu da günümüzde yaşadığımız fiyat düşüşlerinin bir sebebi olarak gösterilmişti…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Düşüş Devam Ediyor: ETH 165 Doları Test Etmeye Hazırlanıyor

Sonraki Haber

2020’nin En Düşük Rakamları Görülüyor, BTC 7.400’ün Altında

İlgili Haberler