Kurumsal Yatırımlar Bir Nimet Mi? Yoksa Kriptoların Felaketi Olabilir Mi?

İlayda Peker

Bitcoin 2009 yılında ortaya çıktığında ilk olarak bireysel yatırımcıların ilgisini çekti. Çünkü genel itibariyle duyurusu ve bir nevi reklamı Bitcointalk gibi bireysel platformlarda yapıldı. Dolayısıyla bireysel yatırımcılar hem madenciliğe hem uzun vadeli yatırımlara hem de kısa vadeli al satlara kurumsal yatırımcılardan çok daha hızlı adapte oldu.

Ancak zaman ilerledikçe uzmanlar kurumsal yatırımcıların kripto para ekosistemi için bir nimet olduğunu, yalnızca bireysel oyuncularla zorluk yaşanabileceğini dile getirmeye başladı. Aslında bu görüş bir nevi doğru. Çünkü bireysel yatırımcının piyasaya aktarabileceği fon ile kurumsal yatırımcının aktaracağı fon arasında ciddi rakamsal farklar var. Ancak bazı uzmanlara göre, kurumsal yatırımcıların kripto para ekosisteminde yer alması, kripto para birimlerinin özgürlükçü doğasına aykırı olacağı için bir felakete de sebep olabilir.

Kurumsal Yatırımlar Nimettir

Öncelikle kurumsal yatırımların Bitcoin için olan nimetlerine değinmek istiyorum.

Peki, kurumsal yatırım nedir? Genel itibariyle sigorta şirketleri, emeklilik fonları, yardım fonları, yatırım fonları, portföy yönetim şirketleri, sosyal güvenlik kurumları, personel trustlar ve yatırım ortaklıkları kurumsal yatırımcılar arasında yer alır.

Bunun yanında kurumsal yatırımcıların; fiyat bilgisini sağlama, risk kontrolü ve risk yönetimini geliştirme, likidite yaratma ve ekonomik kaynakların transferinin sağlanması gibi roller bulunur. Dolayısıyla bireysel yatırımcının gerçekleştiremeyeceği büyüklükte yatırımlar yaparak piyasadaki fon miktarının artmasını rahatlıkla sağlayabilirler.

Bunun yanında kurumsal yatırımcıların güvenerek Bitcoin piyasasına girmesi demek bireylerin de güvenini arttıran seçeneklerden biri olabilir. Şöyle örnek verebilirim: Türkiye’de Koç Holding ya da Sabancı Holding tarafından desteklenen girişimler ve yatırımlar finansal açıdan daha güvenilir görülürken bu gibi büyük şirketlerin desteğini almayan girişimler ve yatırımlara şüpheyle yaklaşılıyor. Dolayısıyla kurumsal yatırımcının kripto ekosisteminde yer alması demek, daha fazla bireysel yatırımcının bu alana güvenmesi demek…

Ayrıca kurumsal firmalar bireylerden daha iyi risk yönetimi sağlayabildiği için piyasa üzerinde daha sağlam bir kontrol mekanizması oluşturmuş oluyor. Dolayısıyla kripto paraların ve genel itibariyle tüm yatırımların riskli dünyasında bir nevi rahatlama yaşanıyor.

Tüm bunlara bakıldığında kurumsal yatırımcıların tamamının birden kripto para ekosisteminden çekilmesi, likiditenin birden düşmesine, değerlerin azalmasına ve güvenin sarsılmasına sebep olabilir. Dolayısıyla bu sebepler bakıldığında kurumsal yatırımlar Bitcoin için bir nimettir.

Kurumsal Yatırımlar Felakettir

Bildiğiniz gibi Bitcoin’in ortaya çıkış amacı finansal özgürlüğü bankalardan ve hükümetlerden alarak bireylere geri vermekti. Ancak merkez bankası dijital para birimleri, şirketlerin kendi adlarına piyasaya sürdükleri kripto paralar ve kurumsal yatırımcıların piyasayı istediği gibi yönetmesiyle bu amaçtan biraz sapıldı gibi görünüyor.

Kurumsal yatırımcılar kesinlikle fon sağlama açısından iyi bir seçenek. Ancak kurumsal yatırımcı demek yüksek miktarda fonu elinde tutan yatırımcı demek. Dolayısıyla piyasada gerçekleştirdiği herhangi bir hareket ciddi fiyat değişikliklerine sebep olabilir. Bu da paranın kontrolünün yine büyük firmalarda olduğunu gösterir.

Ayrıca kurumsal yatırımcılar ellerindeki tuttukları finansal güç sayesinde piyasada spekülasyonlara da sebep olabilir. Bu da yine bireysel yatırımcıları ciddi anlamda etkileyecek fiyat hareketlerinin oluşması anlamına geliyor.

Öte yandan eğer kurumsal yatırımcılar piyasanın kontrolünü tamamen ele geçirirse bu durum da piyasadan çekilmeleri anında kripto paralar yerle bir olabilir.

Bu açıdan bakıldığında da kurumsal yatırımcılar Bitcoin ve kripto paralar için bir felakete dönüşebilir. Bunun yanında kripto para birimlerinin amaçları dışında kullanılmasına da sebep olabilir.

Sanırım kurumsal yatırımlar ve bireysel yatırımlar dengeli olarak devam etmeli ki hem kripto para birimlerini amacına uygun olarak kullanmak isteyen bireyler istedikleri işlemleri gerçekleştirebilsin hem de kurumsal yatırımcıların likidite ve risk yönetimleriyle piyasadaki güven unsuru sağlamlaşabilsin…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance: CoinJoin’e Karşı Toleransımız Yok

Sonraki Haber

Craig Wright Şaşırtmadı: Nakamoto İsmini Neden Seçtiğini Açıkladı!

İlgili Haberler