Kurumsal Yatırımcılar ve Balinalar Ralli Sinyali Mi Veriyor?

İlayda Peker

Bitcoin fiyatını yukarı yönlü bir şekilde etkilemesi beklenen madencilik ödülü yarılanmasına iki haftadan daha az bir süre kaldı. Hem yatırımcılar, hem analistler hem de kripto meraklıları heyecanla fiyat hareketlerini takip ediyor. Tarihsel verilere bakıldığında yarılanmanın lider kripto para biriminin fiyatını rekor seviyelere ulaştırması bekleniyor. Ancak günümüz verileri bunun gerçekleşmeyebileceği konusunda analistlerin çeşitli uyarılar yapmasına da yol açıyor.

Öte yandan bazı yatırımcılar orta vadede Bitcoin’in fiyatının yukarı yönlü bir grafik çizmesini bekliyor. Ama bu beklentinin yarılanmadan hemen sonra gerçekleşmesinin mümkün olmadığı da belirtiliyor.

Büyük Yatırımcılar

Bitcoin’in mart ayında 3.800 dolara kadar düşmesinden sonra fiyatın %100’ün üzerinde toparlanması piyasadaki yatırımcı hissiyatının da olumlu yönde oluşmasını sağladı. Çünkü analistler ve yatırımcılar bu fiyatın bir dip olduğunu, dolayısıyla sonrasında ralli başlayacağını düşünüyor.

Bunların yanında ortaya çıkan veriler kurumsal yatırımcıların long pozisyonlarda yer almaya başladığını gösteriyor. Bu da küçük yatırımcılar için kayda değer artış beklentilerini yükseliyor.

Bitcoinist’in haberine göre, Twitter’ın önemli analistlerinden “LightCrypto” bu verilerden bahsetti ve şu anda CME vadeli işlemlerinin, yerel kripto platformlardaki vadeli işlemlere karşı kayda değer bir şekilde %1 getiri ile işlem yaptığını açıkladı.

Bitcoin Boğaları

Analistlere göre, kurumsal yatırımcıların long pozisyonlarının yanı sıra Bitcoin’de uzun süredir birikim yapan balinalar da artış sinyalleri veriyor. Veri platformu Glassnode’un bu ayın başlarında paylaştığı bir bilgiye göre, birikim aşamasındaki balinalarda görülen artış, tarihsel olarak ralli sinyali şeklinde değerlendiriliyor.

Bunların yanında tüm piyasa katılımcılarına göre madencilik ödülü yarılanması kesinlikle uzun vadede bir artış sinyali olarak değerlendiriliyor. Ancak aynı şey kısa vadeli grafikler için ifade edilemiyor. Dolayısıyla kurumsal yatırımcılar ve balinalar uzun vadeli değerlendirmeler yapıyor…Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

FTX, Mayıs’ta ABD Merkezli Borsa Başlatmayı Planlıyor

Sonraki Haber

MakerDao, Krizleri Önlemek Amacıyla Çalışma Yaptı

İlgili Haberler