Kurumsal Sermaye Bitcoin (BTC) Yerine Bu Platformlara Akıyor

Mert Bahçe

Altcoin yatırım ürünlerine kurumsal girişler geçtiğimiz haftadan bu yana artmaya devam etti. Bitcoin’i geride bırakan Cardano ve Ethereum, pastadan en büyük payı alan platformlar olarak kayıtlarda yer aldı.

CoinShares Raporu

Kurumsal varlık yöneticisi CoinShares, son Dijital Varlık Fonu Akışları haftalık raporunda altcoin tabanlı yatırım ürünlerine toplam 24 milyon dolarlık giriş olduğunu aktardı. Sermaye akışları, altcoin fonlarına girişlerin art arda ikinci haftasında yükselişi işaret ediyor ve altcoin ürünlerine yapılan yatırımların geçen haftaya göre %14 arttığı belirtildi.

Ethereum kurumsal yatırımcılar arasında en çok tercih edilen platform olurken ETH tabanlı ürünler için haftalık 17.2 milyon dolarlık giriş kaydedildi. Raporda Ethereum ve diğer altcoin’leri kapsayan ürünlerin sektörün yönetim altındaki toplam varlıklarının (AUM) %32’sini temsil ettiği bildirildi.

Bununla birlikte Cardano tabanlı kurumsal fonlar, haftalık toplam altcoin girişlerinin %32’sini temsil eden 10.1 milyon dolar ile rekor kırdı. Cardano tabanlı enstrümanlar artık kripto yatırım ürünlerinde kilitli sermayenin %0.15’ini elinde bulunduruyor. Cardano girişlerindeki artış, projenin ilk kez akıllı sözleşme işlevi sunacağı 12 Eylül tarihli Alonzo yükseltmesinin beklentisine bağlanıyor.

Önemli Sermaye Girişi Gören Diğer Platformlar

Polkadot ve Solana tabanlı fonlar da sırasıyla 1.5 milyon dolar ve 2.7 milyon dolarlık sermaye girişi gördü. Solana, 16 milyon dolar ile Bitcoin Cash’i geride bırakarak AUM bakımından dokuzunculuğa yükseldi. BCH fonları ise onuncu sırada yer alıyor.

Bunun yanı sıra altcoin’leri çevreleyen yükseliş momentumuna ile birlikte Bitcoin ürünlerinin dönem için 3.8 milyon dolar kayıpla çıkışların devam ettiği rapor edildi. Coinshares, kurumsal valrık yöneticilerinin şu anda 56.8 milyar dolarlık bir AUM’u temsil ettiğini tahmin ediyor.

Öte yandan Bitcoin yatırım ürünleri fiyat iyileşmesi ile çıkış yapıyor. CoinShares’in Bitcoin fonu, geçtiğimiz hafta 14.5 milyon dolarlık çıkışla en ağır kaybını gördü. ETH fonlarına en büyük giriş ise 14.1 milyon dolar olarak kaydedildi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’e Balon Diyen İsimler Arasına Bir Yenisi Eklendi!

Sonraki Haber

Kripto Paralardaki Belirsizliğe Rağmen Ethereum (ETH) Yükseliyor!

İlgili Haberler