Kurum Yatırımcıların, Bitcoin ile Önümüzdeki 5 Yılı Nasıl Olacak?

Fatih Uçar
Kurumsal talep ve Bitcoin’in önümüzdeki 5 yılı nasıl olacak?

Kripto paraların sadece fidye yazılımcıları, kara para aklayıcıları ve acemi yatırımcılar üçgeninden kurtulduğunu hepimiz görüyoruz. Artık Bitcoin ve kripto paralar önü alınması zor bir “ana akım” kabulüne doğru koşuyor. Üstelik DeFi’nin yükselişi geçtiğimiz yıl piyasaya giren kurumsal yatırımcılar daha büyük hamlelerin habercisi gibi görünüyor.

Bitcoin’i Gelecekte Ne Bekliyor?

Bir zamanların ateşli Bitcoin düşmanları bile artık milyon dolarlarca kripto yatırımı yapıyor. ABD’deki enflasyon, yıllar önce görülen son seviyelere ulaştığından, daha fazla kurumsal yatırımcının pazara girmesi bekleniyor. Fidelity Digital Assets tarafından kurumsal yatırımcı ilgisi üzerine yakın zamanda yapılan bir araştırma, katılımcıların %70 oranında kripto yatırıma sıcak baktığını gösteriyor.

Üstelik anket önümüzdeki 5 yıl içinde şirketlerin daha fazla Bitcoin alacağını söylüyor. En azından bu geniş kapsamlı ankete katılanların %90’dan fazlası böyle düşünüyor.

Çalışma 2020-2021 Nisan ayları arasında yapıldı ve 1100 küresel yatırımcının fikri alındı. Nickel Digital Asset Management tarafından yapılan bir anket, kurumsal yatırımcıların %82’sinin 2023 yılına kadar kripto için daha fazla riske gireceğini söylüyor.

Fidelity yakın zamanda kripto para operasyonlarında çalışan personel sayısını %70’e kadar artırdı ve daha fazlasının olacağını söyledi. Bunu da unutmamak gerekiyor.

Bitcoin Konusunda Endişelerde Var

Piyasanın oynaklığı en büyük sorunların başında geliyor. Kurumsal yatırımcıların risk iştahını azaltan bu durum makul seviyelere gelmek zorunda. Sürekli olarak fiyatı %10-20 değişen bir varlığa birçok kurumsal yatırımcı girmek istemiyor.

Buna şöyle bir örnek de verebilir. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri tıpkı Bitcoin gibi oynaktır. Tek farkı sürekli olarak değer kaybetmesidir. Kurumsal yatırımcılar bu ülkelerden ciddi kazançlar elde edebileceğini bilse de yerel para birimlerinin oynaklığı sebebiyle genellikle yatırım yapmaya karşı çekimser kalırlar.

Bir ülkede yerel para biriminin sürekli olarak değer kaybetmesi, dolar bazında ürün fiyatının sürekli sabit kalmasına sebep olur. Ancak yerel para birimi paritesinde fiyat sürekli artar ve kazançlar azalır. Doğal olarak sürekli pahalılaşan hayat talebi de azaltır. Olaya bu açıdan baktığımızda kurumsal yatırımcılar Bitcoin 10.000 dolar da olsa bir nebze yatay seyir bekliyor. Fiyatın çok hızlı inmesi veya çıkması yatırımcıları korkutuyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Piyasadaki Düşüşe Rağmen Bir Analist ETH’da %430 Artış Bekliyor

Sonraki Haber

Grayscale CEO’su Kripto Para Sektörü Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

İlgili Haberler