Küçülen Kripto Topluluğu Dip Seviyenin Görüldüğünün Habercisi Mi?

İlayda Peker

Önemli her Bitcoin dip seviyesi, kripto endüstrisinde bir teslimiyet düşüncesi olarak işaretlendi. Örneğin; 2018’in sonunda BTC’nin iki hafta içinde 6.200 dolardan 3.150 dolara düşmesi ve 2015’te üç günde %50’den fazla düşüş bunun göstergesi. Bu durum günümüzde de böyle olmaya devam ediyor.

Ancak bir varlığın teslim olduğunu gösteren tek etken fiyatların kısa süre içinde hızlıca düşmesi değil. Aynı zamanda o varlığın topluluğunun da küçülmesi farklı bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Topluluğun Kafası Karışık

Bir kripto para birimi yatırımcısı olan Aztek tarafından paylaşılan verilere göre, altcoin tartışma odalarından işlem sohbet odalarına kadar kripto odaklı Telegram kanallarının üye sayısında önemli bir düşüş yaşanıyor.

Aztek’in ortaya koyduğu analizler Haziran 2018’den 2020’ye kadar, Decred ve CryptoAlerts‘ten WhaleClub ve Litecoin‘e kadar kripto gruplarında %25 ile %75 arasında kayda değer üye kayıpları olduğunu ortaya koyuyor. Bu kayıpların büyük bir kısmı Kasım 2019’dan Nisan 2020’ye kadar geçen altı ay içinde gerçekleşti.

Yapılan açıklamalara göre bu durum, Bitcoin’in fiyat düşüşleri sebebiyle insanların korkarak piyasadan çekilmesi şeklinde yorumlanıyor.

Bunun yanın önceki ayı piyasaları için herhangi bir Telegram verisine sahip olunmasa da Aralık 2018 ve Aralık 2019’daki ayı piyasalarında da topluluğun küçüldüğü ifade ediliyor. Dolayısıyla mevcut veriler Bitcoin’in bir dip noktaya ulaştığını gösteriyor olabilir.

Dip Seviye Sinyalleri

Tüm etkenleri göz önünde bulunduran analistler Bitcoin’in artık dip seviyeye ulaştığı konusunda hemfikir gibi görünüyor. Bitcoinist’in haberine göre, bir ekonomist olan Alex Krüger hem hisse senetlerinin hem de Bitcoin’in dip seviyeye ulaştığını ifade etmişti.

Bununla beraber analistlere göre yalnızca temel göstergeler değil teknik göstergeler de Bitcoin’in dip seviyeye ulaştığını gösteriyor olabilir…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Altın Savunucusundan İlginç Bitcoin Fiyat Açıklaması

Sonraki Haber

ABD 2.000 Dolar Açıklamasını Yaptı, BTC 7.000 Doları Gördü

İlgili Haberler