KuCoin, New York’ta Düzenleyici Baskıyla Karşı Karşıya

Bitcoin Haber

Seyşeller merkezli kripto borsası KuCoin, düzenleyici radarın altına girdi. New York Eyalet Savcısı, kayıt dışı faaliyetler nedeniyle borsayı hedef aldı.

Alanın Düzenlenmesi

ABD’li düzenleyiciler, yerel makamlara uygun şekilde kayıt yaptırmadan faaliyet gösteren kripto borsalarını çökertmek için adımlar atmaya devam ediyor. Bu durumda, New York Başsavcısı Letitia James, 09 Mart tarihli duyuruya göre, kripto para borsası KuCoin’e karşı dava açtı.

Yasal belgeye göre, en büyük borsalardan biri olan Kucoin, kullanıcılara kayıtsız menkul kıymetler ve emtialar sattı ve satın aldı.

Dava ayrıca Ethereum’u kayıt dışı bir menkul kıymet olarak kategorize etti. Belgeye göre, kullanıcılar ‘ETH, LUNA, TerraUSD (UST), menkul kıymetler ve emtialar dahil olmak üzere popüler dijital para birimlerini alıp satabiliyordu. Dosyada, ‘Bu eylem, bir düzenleyicinin mahkemede mevcut en büyük kripto para birimlerinden biri olan ETH’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği ilk zamanlardan biridir’ denildi.

İkinci en büyük kripto para biriminin menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı tartışma konusu olmuştur. Buna ek olarak, Seyşeller merkezli borsa, ‘şikayetin bir menkul kıymet olarak etiketlediği KuCoin Earn ürününü, bir menkul kıymet komisyoncusu veya satıcısı olarak kaydolmadan’ ihraç etti ve sattı.

Bununla birlikte, bu tür adımlar kripto borsalarının bir bölgede faaliyet göstermesi için bir miktar kesinlik sağlamayı amaçlamaktadır. James şu iddiada bulundu:

Bugünkü eylem, karanlık kripto para şirketlerini dizginleme ve sektöre düzen getirme çabalarımızın sonuncusudur. Tüm New Yorklular ve New York’ta faaliyet gösteren tüm şirketler eyaletimizin yasa ve yönetmeliklerine uymak zorundadır. KuCoin New York’ta kayıt olmadan faaliyet gösterdi ve bu nedenle onları sorumlu tutmak ve yatırımcıları korumak için güçlü adımlar atıyoruz.

Borsalara Karşı İşlem Yapmak

ABD düzenleyicileri, menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiklerine inandıkları takdirde kripto borsalarına dava açma yetkisine sahiptir. Bu genellikle uygun kayıt olmadan menkul kıymetler ve emtia satarak gerçekleşir. Son zamanlarda, aynı düzenleyici CoinEx’e düzenlemeleri ihlal ettiği için dava açtı.

İki ana düzenleyici kurum Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’dur (CFTC). ABD’de menkul kıymet ve emtia ticaretinden sorumludurlar. ABD yasalarına göre, menkul kıymet veya emtia satmak isteyen herhangi bir kuruluşun uygun düzenleyici kuruma kaydolması gerekir. Ayrıca, belirli kural ve düzenlemelere uymalıdır. Bunun yapılmaması, düzenleyici makamlar tarafından yasal işlem yapılmasına neden olabilir.

Menkul kıymet veya emtia ticareti sunan kripto borsaları, ticareti yapılan varlıkların özel yapısına bağlı olarak bu kural ve düzenlemelere tabi olabilir. Örneğin, bir kripto varlığı menkul kıymet olarak kabul edilirse, bu varlığın ticaretini yapan borsa SEC’e kaydolmalıdır.

Genel olarak, SEC ve CFTC son yıllarda kripto endüstrisini düzenlemede daha aktif olmuştur. Menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiklerine veya hileli davranışlarda bulunduklarına inandıkları şirketlere ve bireylere karşı uyarılar yayınladılar ve yasal işlem başlattılar.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

DOGE Kripto Piyasası Satışının Ortasında Piyasa Değerinde MATIC’i Geçti

Sonraki Haber

Shiba Inu Yakım Oranı SHIB Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

İlgili Haberler