Kriptoların Avantajlı Olduğu Bir Kez Daha Kanıtlandı

İlayda Peker

Blockchain analitik firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, Afrikalılar geleneksel para birimlerindense kripto para birimlerini tercih etmeye devam ediyor ve Afrika’daki kripto kullanımı günden güne artıyor. Firmadan elde edilen veriler, birçok yerel işletmenin ve vatandaşın yüksek ücretlerden, düzenleyici zorluklardan ve para birimi istikrarsızlığından kaçınmak için kripto para birimleri kullandığını gösteriyor.

Afrika ve Kripto Paralar

Afrika içi ve Afrika dışı kriptolarla yapılan aylık transferlerin sayısı 600.000’i geçti. 10.000 doların altındaki toplam transfer sayısı Haziran ayında %55 artarak 316 milyon dolara ulaştı. Kıtanın en büyük ekonomisi olan Nijerya, Güney Afrika ve Kenya kripto para transferlerinde bölgeye liderlik ediyor.

Öte yandan Nijerya’nın en büyük şehri Lagos’ta bir cep telefonu mağazası işleten Abolaji Odunjo, Çinli tedarikçilerine ödeme yapmak için Bitcoin kullanmaya başladığını ifade ediyor. Reuters’a yaptığı açıklamalarda hız ve rahatlık için kriptoya geçtiğini söyleyen Odunjo şu ifadeleri kullanıyor.

Bitcoin, işimi para birimi devalüasyonuna karşı korumama yardımcı oldu ve aynı zamanda büyümemi sağladı.

Odunjo, ödeme yönteminin yüksek ücretlerden kaçınmasına yardımcı olduğunu ve giderek daha pahalı olan ABD doları satın alma yöntemine bir alternatif olduğunu ekledi. Bunun yanında birçok Afrika ülkesi, para biriminin devalüasyonu ve istikrarsızlığı ile mücadele ediyor, bu da talebi ve dolayısıyla ABD doları satın alma maliyetini artırıyor. Güney Afrika Randı gibi bazı para birimleri, son on yılda ABD doları karşısında değerlerinin %50’sinden fazlasını kaybetti.

Bitcoin İşleri Kolaylaştırıyor

Yapılan açıklamalarda Bitcoin’in evlerine para göndermek isteyen kişiler için de işleri kolaylaştırdığı ifade edildi. Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir gönderiye göre, Sahra Altı Afrika’daki geleneksel para havale ücretleri ortalama olarak %8,9’a mal oluyor, Güney Afrika’da ise işlem başına %20’ye varan maliyetler görülüyor.

Bunun karşısında Bitcoin ücretleri büyük ölçüde daha düşük ve tipik olarak %3’ün altında olduğu için büyük avantaj sağlıyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 10/09/2020

Sonraki Haber

ETH Yorumları: Ethereum Ağında Olağandışı Gelişmeler Yaşanıyor

İlgili Haberler