Kriptolarda Kadın Yatırımcı Sayısında Büyük Artış!

İlayda Peker

Kripto para ekosistemi oluşmaya başladığından bu yana, daha çok erkek katılımcıların bu alanda yer aldığı ve kadınların bir adım geride kaldığı ifade ediliyordu. Ancak hem son araştırmalar hem de son etkinlikler gösteriyor ki kadınlar her geçen gün kripto para ekosisteminde daha aktif olarak rol alıyor.

Kadın Oranı %53’e Yükseldi

Gemini tarafından yapılan bir ankete göre kriptoya yatırım yapmakla ilgilendiklerini ifade edenlerin yaklaşık %53’ü kadın. Ancak bu noktada dikkat çeken bir başka sonuç daha var: Her ne kadar kripto yatırımı yapmak ile ilgilenenlerde kadın oranı baskın olsa da gerçek zamanlı olarak kripto para yatırımı bulunana kadınların oranı %26’da kalıyor.

Buna ek olarak elde edilen bilgilere göre Avustralya merkezli bir kripto para borsası olan BTC Markets’te de kadın kullanıcı sayısında gözle görülür bir artış mevcut. Bahsi geçen borsada kadın yatırımcıların oranının erkeklerden fazla olduğu ifade ediliyor. Geçtiğimiz yıl BTC Markets’teki kadın oranı %172 artarken erkek oranı %80 artış gösterdi.

Dolayısıyla son dönemlerde kadınların kripto para birimlerine hem daha büyük miktarda hem daha agresif şekilde yatırım yaptıkları ifade ediliyor.

Kadınların Yatırım Tercihleri

Aslında psikoloji bize, kadınların yatırım alanında gözüpek olma eğiliminde olan erkeklere kıyasla genellikle çok dikkatli olduklarını ve daha hesaplanmış riskler aldıklarını gösteriyor. Kadınlar, nihai bir karar vermeden önce seçenekleri düşünmeye ve hatta birkaç kez araştırmaya meyilliler. Ancak son veriler kadınların kripto para konusunda artık daha agresif yatırımlar yaptığını gösteriyor.

Öte yandan kadınlar, bir aracının dijital varlıklarını onlar için yönetmesine izin vermek yerine kendi portföylerini yönetmeyi tercih ediyor.

Ancak Avustralya, Sidney’deki SuperBabesNFT Kulübü’nün CEO’su/Kurucusu Becky Smouha, dijital para birimi alanına erkeklerin hakim gibi göründüğünü ifade ediyor. Ayrıca Smouha, kripto paraların birçok kadını korkutabilecek kadar karmaşık ve açıkça teknik olabileceğini de dile getiriyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İlk 10 Kriptonun En Çok Kaybedeni DOGE Oldu!

Sonraki Haber

Altcoinler Ne Zaman Yükselecek? Bitcoin 40.000 Dolar Olur Mu?

İlgili Haberler