Kriptolar ve Meme Coin’ler Noktasından Eski CFO’ya 3 Yıl Ceza! 

Bitcoin Haber
Hands of the prisoner in jail

Özel amaçlı bir satın alma şirketinin (SPAC) eski CFO’su, kripto para birimleri ve “meme hisse senetleri” ticaretinde kullanılan 5 milyon doları zimmetine geçirdikten sonra üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

3 Yıllık Ceza 

Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından 27 Nisan’da yapılan basın açıklamasında, African Gold Acquisition Corp. (AGAC) eski CFO’su Cooper Morgenthau’nun Haziran 2021 ile Ağustos 2022 arasında AGAC, Strategic Metals Acquisition Corp I (SMAC I) ve Strategic Metals Acquisition Corp II (SMAC II) olmak üzere üç farklı SPAC’tan zimmetine 5 milyon dolardan fazla para geçirdiği belirtildi. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilgili bir sivil şikayetine göre Morgenthau, African Gold’dan kendi kişisel hesaplarına yaklaşık 1,2 milyon dolarlık fon aktarmış ve bu parayı kripto para birimleri ve sözde meme hisse senetlerinin hisse senetlerini ve opsiyonlarını alıp satmak için kullanmıştır. 

Kayıpların ardından Morgenthau, African Gold’un SEC’e yaptığı kamuya açık dosyalama öncesinde muhasebecilere ve bir denetçiye sahte belgeler sunarak şirketin kamuya açık mali kayıtlarında “önemli yanlış beyanlara” yol açtı. 

Bu arada Morgenthau, African Gold’dan ayrı bir SPAC’ta özel yatırımcılardan, paranın başka bir SPAC’ı başlatmak için kullanılacağı yönündeki hileli iddiaya dayanarak 4,7 milyon dolar daha topladı. 

Ne yazık ki yatırımcılar için Morgenthau aslında yeni toplanan sermayeyi yalnızca African Gold’daki kayıplarını karşılamak için değil, aynı zamanda kripto para birimleri ve meme hisse senetlerinin ticaretine devam etmek için de kullandı. 

Son Gelişmeler 

O sırada SMAC I, ilk halka arzı (IPO) öncesinde özel yatırımcılardan para toplama sürecindeydi. 

African Gold para çekme işlemlerini Ağustos 2022’de fark etti, Morgenthau’yu kovdu ve görevi kötüye kullandığı konusunda SEC’i bilgilendirdi. 

Florida’da ikamet eden Morgenthau, 3 Ocak’ta telekulak dolandırıcılığından suçlu bulundu. Üç yıllık hapis cezasına ek olarak 5.1 milyon dolardan vazgeçmesine ve 5.1 milyon dolar daha tazminat ödemesine karar verildi. 

ABD Savcısı Damian Williams yaptığı açıklamada “Cooper Morgenthau’nun bugün aldığı ceza ile SPAC destekçilerine SPAC piyasalarında dolandırıcılığın cezalandırılacağı ve Wall Street’teki açgözlülüğün ciddi sonuçlarla karşılaşacağı mesajı verilmiştir” dedi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Bundan Sonra Ne Olacak? 

Sonraki Haber

CME Bitcoin Opsiyonlarının Süresi Bugün Doluyor, BTC Momentum Kaybedecek Mi? 

İlgili Haberler