Kripto Yasağının Rusya’da Uygulanması Sanıldığı Gibi Kolay Değil Mi?

Kripto Yasağının Rusya’da Uygulanması Sanıldığı Gibi Kolay Değil Mi?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haberlere göre, Rusya kripto para ödemelerini yasaklamaya çalışıyor. Ancak bu yasağı getirmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir…

Yasak Kolay Değil

Rusya Devlet Duması Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov bahsi geçen kripto para yasağının anında ve kolaylıkla gerçekleşemeyeceğini savunuyor. Aksakov, bahsi geçen kripto uygulamasının pratik açıdan zor olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Dijital finansal varlıklar taslak kanununda, kripto para birimi enstrümanları yasaklandı. Buna göre de diğer tasarılar paralel olarak hazırlandı. Rusya Federasyonu topraklarında kripto para birimi işlemleri yapmak için sorumluluk getirmeyi amaçlıyorlar. Bütün bunlar bir süredir müzakere edilirken, güvenlik güçlerinin bazı soruları var. Belki de bu durum bu tasarıların kabul edilmemesinin sebeplerinden biridir.

Aksakov Rusya’da böyle bir yasağı uygulamanın kolay olmamasına karşın, en azından vatandaşları vicdani yönden durdurma konusunda yararlı olabileceğini vurguladı. Ancak Aksakov’a göre böyle bir yasak uygulansa bile vatandaşlar kripto para birimlerini kullanmaya devam edecek.

Bunun yanı sıra Aksakov, böyle bir yasağın talep edilmesinin kripto para biriminin ne olduğunun net bir yasal tanımının bulunmamasından kaynaklandığını dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

“Rusya’da para ikameleri yasaklandı. Şimdiye kadar kripto para birimlerinin para yerine geçmesi dışında net bir tanım yok. Bunun yanında Ruble, tek ödeme aracıdır. Ancak diğer geleneksel para birimleri de kullanılır. Bu nedenle, tüm bu meseleler yasal bir tanım gerektirir, böylece kanun uygulayıcı kurumlar işlerini daha rahat bir şekilde yapabilirler.”

Anti Kripto Düşünceler

Bilindiği gibi Rusya Merkez Bankası sıklıkla kara para aklama ve terörizm finansmanı durumlarına değinerek kripto para birimlerinin yüksek risk teşkil ettiğini dile getiriyor. Ayrıca banka, Rus rublesinin ülkedeki tek yasal para olduğunun da sürekli altını çiziyor.

Dolayısıyla Rusya kripto paralarla ilgili olumsuz tavırlarını uzun zamandır belli ediyor. Ancak bir kripto yasağının uygulanması gerçekleşir mi, bu henüz net değil…

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.