Kripto Türevlerin Kullanımının Artması Boğa Sinyali Mi?

İlayda Peker

Özellikle son birkaç ayda türevler kripto parlar çin giderek daha önemli hale geliyor. Yapılan açıklamalara göre, bu durum büyük ölçüde riskten korunmak ve karı en üst düzeye çıkarmak için vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi araçları kullanan kurumsal merkezli fon yöneticilerinden kaynaklanıyor.

Bununla birlikte giderek artan sayıda yatırımcının kripto türevleri aracılığı ile bir ralli beklentisi içinde olduklarının anlaşılması da boğa piyasasının ufukta göründüğü şeklinde yorumlanıyor.

Türevler Ralli Sinyali Veriyor

Bitcoin özellikle son birkaç gündür güzel bir fiyat performansı sergiliyor. Bu da yatırımcıların giderek daha fazla ralli hissiyatına kapılmasını sağlıyor. Örneğin; türev izleme platformu Skew.com’dan yakın zamanda elde edilen veriler, BTC opsiyon yatırımcılarının şu anda “yükselişe beklentisi içinde” olduklarını ortaya koyuyor.

Öte yandan Skew, opsiyon piyasasının volatilite eğriliğinin geçtiğimiz ay olumlu seyrettikten sonra “dibe çöktüğünü” belirtti. Bununla birlikte Bitcoin türevleri yatırımcılarının yükseliş hissiyatı içinde olduğunu gösteren tek gösterge Skew verileri değil.

Yükseliş Beklentileri

Blockware Mining’in CEO’su Matt D’Souza yakın zamanda paylaştığı verilerle yatırımcıların yükseliş beklentisi içinde olduğunu 4 maddede açıkladı. CEO’ya göre bunlardan ilki artmakta olan jeopolitik gerilimler. ABD ve Çin’in Hong Kong üzerinden savaşmaya başlaması ve tansiyonun giderek artması insanların Bitcoin ve altın gibi “güvenli liman” varlıklarına yönelmesi ile sonuçlanıyor.

Bunun yanında negatif faiz oranlarının artması da insanları Bitcoin’e yönlendiren dolayısıyla Bitcoin fiyatında artış beklentilerinin artmasına yol açan bir başka etken olarak gösteriliyor. Ayrıca merkez bankalarının sürekli para basması ve bunun yol açacağı enflasyon, deflasyonist bir para birimi olan BTC’ye olan bakış açısının değişmesi ve benimsenmenin artması anlamına geliyor olabilir.

Tüm bunlarla birlikte Bitcoin’in artık yalnızca bir yatırım aracı olarak görülmeyip bir ödeme sistemi haline gelmesi de yine Bitcoin’e olan talebi artıracak bir neden olarak gösteriliyor.

Kaynak: Bitcoinist


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Balinalar Durmuyor: 11.660 BTC Önce Alındı Sonra Transfer Edildi

Sonraki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 30 Mayıs 2020

İlgili Haberler