Kripto Piyasası Yemyeşil: İnsanlar BTC İçin Altından Vazgeçiyor

İlayda Peker

Dün akşam saatlerinde başlayan yükseliş eğilimi bugün de devam ediyor gibi görünüyor. Genel olarak bakıldığında kripto para birimlerinin tamamının kayda değer artışlar yaşadıklarını görüyoruz.

Bitcoin SV %75 Arttı

Tüm kripto para birimleri içinde yaklaşık olarak yalnızca 24 saat içinde %74’lük artış sergileyen Bitcoin Satoshi Vision (BSV) 350 dolara ulaşmayı başardı. BSV bu güzel artış sayesinde piyasa hacmi bakımından en güçlü 4. kripto para konumuna da yükseldi.

Bitcoin SV projesinin liderlerinden biri olan ve kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright’ın bu konuyla ilgili davaları devam ediyor. Ancak Wright son duruşmada kendisinin Nakamoto olduğu ile ilgili önemli belgeler sundu ve analistlere göre BSV’deki büyük artışın sebebi bu oldu. Çünkü bu belgelerin doğru olması halinde yıllardır merak edilen Nakamoto düğümü çözülmüş olacak ve büyük çabalarla Wright’ın Satoshi olduğu kanıtlanmış olacak.

Bunun yanında ortaya çıkan son haberlere göre Wright’ın Nakamoto olduğunu kanıtlayacak olan bir başka belgenin de Wright’a ulaştığı ifade ediliyor. Wright’in yaptığı son paylaşımlara bakıldığında iddialarını doğru çıkaracak olan 1.1 milyon adet Bitcoin’in anahtarının kendisine ulaşmış olabileceği görülüyor. Her ne kadar bu konuyla ilgili henüz bir kanıt olmasa da eğer bu durum doğruysa Wright gerçek Satoshi olabilir… Peki, bu piyasa açısından nasıl bir etki yaratır? Hep birlikte takip edip göreceğiz…

Dolayısıyla tüm bu gelişmeler Bitcoin SV’nin fiyatında adeta patlama yaşanmasına sebep oldu. Yani BSV yatırımcıları çok karlı bir 2 gün geçiriyor.. Bunun yanında Ethereum %8.69, XRP %6.66, Bitcoin Cash %15.63, EOS %12 ve Dash %46’lık artışlarla yatırımcısının yüzünü güldüren kripto paralardan yalnızca bir kaçı…

Bitcoin Almak İçin Altın Satıyorlar

Her ne kadar BSV adeta artış rekoru kırmış olsa da lider kripto para birimi Bitcoin’de çok güzel bir artış ivmesi yakaladı ve 9.000 dolar sınırına dayandı.

Bitcoin yaklaşık olarak 4 gündür 8.000 doların üzerinde seyrediyordu ve önemli bir psikolojik seviyenin kırıldığı düşünülüyordu. Ancak son artış hareketleriyle beraber Bitcoin’in daha yüksek rakamlara hazır olduğunu gördük. BTC’nin fiyatı 8.850 dolara kadar ulaştı ve bir sonraki hedef olarak 9.000 doların üstünün belirlenmesine yol açtı. Eğer ki bu artış grafiği devam eder ve tabiri caizse Bitcoin tüm olayların verdiği “gaz” ile yükseliş eğilimini devam ettirirse 9.000 dolar sınırının ve ardından 10.000 doların aşılması çok da zor değil gibi görünüyor…

Bunun yanında 2019 yılının sonlarında Bitcoin’in bir artış eğitimine hazır olduğunu ifade eden analistler olduğu gibi 1.000 dolara kadar gerileyeceği şeklinde iddialı açıklamalar yapan isimler de vardı. Bunlardan biri de “altın hayranı” olarak tanıdığımız Peter Schiff idi.

Ancak piyasadaki son hareketlerin ardından Schiff’in morali oldukça bozulmuş olmalı… Çünkü Bitcoin kendi öngürülerinin tam tersi bir hamle yaparak deyim yerindeyse Schiff’i yalancı çıkarmış oldu.

Bunun yanında geçtiğimiz haftadan bu yanan %7.5 artan Bitcoin fiyatının yanında değerli metal izleme şirketi Kitco’dan elde edilen verilere göre altının aynı zaman diliminde %4 değer kaybettiği görülüyor.

Her ne kadar jeopolitik sebeplerle iki varlığın fiyatında da artışlar görülmüş olsa da Bitcoin suların durulmasının ardından yoluna devam edebilirken altının düşüşe geçtiği görülüyor. Yani Bitcoin ivmesini koruyabilirken altının artışının yalnızca anlık olduğu ifade edilebilir.

Tüm bunların yanında Schiff’i üzecek bir haber daha gündemde dolaşıyor: İnsanlar Bitcoin almak için ellerindeki altını satıyor! Dolayısıyla altının fiyatını bir nevi Bitcoin sahibi olmak isteyenler düşürüyor.

Benim görüşüme gelirsek, insanlar kesinlikle altının güvenli liman olduğunu düşünüyor ve en ufak bir ekonomik tehlikede altına yöneliyor. Ancak tehlike geçtikten sonra da kazançlarını devam ettirmek isteyen yatırımcılar bu sefer yüzlerini Bitcoin’e dönüyor. Çünkü Bitcoin’in fiyatı da “güvenli liman” olarak görüldüğü için artışa geçmiş oluyor ve tehlike geçtikten sonra altın gibi düşüş eğilimi sergilemek yerine yoluna devam ediyor.

Ben bu durumu şuna benzetiyorum: Çocuklar tehlike anında koşa koşa annelerine sığınırlar. Çünkü onları tehlikeden en iyi şekilde annelerinin koruyacağına inanırlar. Ancak bir yandan da akılları yarım bıraktıkları ve abisiyle/ablasıyla oynadığı oyunda kalır. Tehlike durulduktan sonra annesinden uzaklaşan çocuk hem kendini koruyabilecek hem de eğlendirebilecek olan abisiyle/ablasıyla oynadığı oyununa geri döner. Yani geleneksel dürtülerle önce altın tercih edilirken tehlikenin ardından “rahatlama” yaşayan birey, risk almaktan korkmayarak tehlike anında da Bitcoin’i tercih eden yatırımcıların hazırladığı pastadan bir ısırık almak ister…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

IBM, Blockchain ve AI Konusunda Yeni Entegrasyonlar Geliştiriyor

Sonraki Haber

Bitwise, Bitcoin ETF Başvurusunu Geri Çekti!

İlgili Haberler