Kripto Piyasası ve SEC’in Artan Denetimi

Bitcoin Haber

2022’deki piyasa çöküşünün ardından kripto piyasası toparlanma gösterse de, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sektör üzerindeki gölgesini sürdürüyor. SEC, Binance ve Coinbase gibi şirketlere dava açarak ve birçok altcoin’i menkul kıymet olarak sınıflandırarak kripto sektöründeki tehditlere dikkat çekti. Howey testinin uygulanmasında SEC’nin gevşek tutumunu sürdürdüğü gözleniyor.

SEC, bu yıl çeşitli sorunlara odaklanarak, özellikle kripto endüstrisindeki olaylarla ilgili olarak 784 dava açarak önceki yıllara göre %3 artış gösterdi. Bu davalar arasında Coinbase ve Sam Bankman-Fried’e karşı açılanlar ve Kim Kardashian gibi ünlüleri de içeren davalar bulunuyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, göreve geldiği 2020 yılı sonundan bu yana kriptoparaların menkul kıymet olduklarını sürekli dile getirerek, SEC’in yatırım alanında polis rolünü üstlenen yaptırım bölümünün yatırımcılar için ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

SEC’nin yaptırım bölümü, kripto dolandırıcılıklarından kayıt dışı kripto tekliflerine ve ünlüler tarafından yapılan yasa dışı tanıtımlara kadar geniş bir dava yelpazesi sunarken, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) sadece 49 dava açtığı biliniyor. Gensler, kripto firmalarının ajansla kayıt yaptırmaları gerektiğini ve çoğu kriptonun gerçekten menkul kıymet olduğunu belirtiyor.

SEC’nin önümüzdeki yıl da kripto sektöründe aktif bir dönem geçirmesi bekleniyor. Ajans, DeFi ve NFT alanında ilk davalarını açmış ve daha fazla davaya yol açacaklarını belirtmiş. Şu an için mahkemeler, SEC’nin istediği sonuçları tam olarak vermiyor. XRP Coin satışlarını menkul kıymet olarak sınıflandırmak isteyen ajansa karşı bir yargıç karar verdi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Solana’nın Yükselişi ve VanEck Analistlerinin Tahminleri

Sonraki Haber

Bitcoin ve XRP Coin Piyasa Analizi ve Tahminleri

İlgili Haberler