Kripto Paralarlar Bağışa Yoğun İlgi! Yardım Kurumları Hızla Benimsiyor!

Fatih Uçar

The Giving Block’tan Alex Wilson kripto paraların yardım kuruluşları arasında hızla benimsendiğini açıkladı. Öyle ki bu büyüme hızı %10000’lerle ifade ediliyor. Yardımseverler dünyanın herhangi bir yerine saniyeler için çok düşük transfer ücretleriyle bağış yapabiliyor. Bu hızı ve sıfıra yakın maliyeti elbette kripto paralar sağlıyor.

Kripto Para ile Bağış

The Giving Block aracılığıyla yapılan kripto bağış miktarı 2020’de 4 milyon dolardan bu yıl 100 milyon dolara yükseldi. Kripto para birimlerinin 2 trilyon doları aşan piyasa değeri ile kripto hayırseverliğine rekor bir ilgi var. Uganda’da bir okul inşa etmeye yardım etmekten, ön saflardaki sağlık çalışanları için bağış toplamaya ve zihinsel engelli sanatçılar için farkındalık yaratmaya kadar pek çok kar amacı gütmeyen proje, kripto meraklılarının cömert yardımlarıyla ilgi görüyor.

Ancak hayır kurumlarına kripto vermenin ödülleri, fedakar bir görevi başarmış olma duygusuyla sınırlı değildir. İç Gelir Servisi şu anda kriptoyu hisse senetleri gibi sermaye varlıkları olarak sınıflandırıyor. Bu, bir yatırımcının, sermaye kazancı vergisinden tamamen kaçınırken, birkaç yıllık bir süre boyunca olağan gelirlerinden (yani maaşlarından) bağış sırasında kripto para biriminin tam piyasa değerini düşebileceği anlamına gelir. Dünyanın birçok bölgesi için geçerli olan bu durum ülkemizde şimdilik netleşmiş değil.

Kripto Para Bağışının Vergisel Avantajı

Yabancılar için kripto para ile bağış yapmak oldukça avantajlıdır. Örneğin, bir kripto yatırımcısı olan Elsa’nın istihdam geliri üzerinden (tek vergi beyannamesi) yılda 85.000 dolar kazandığını ve dört yıl önce 10.000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldığını varsayalım. Aralık ayında, şimdi 29.650 dolar değerinde olan yatırımının tam değerini Amerikan Kanser Derneği’ne bağışladı. ACS, faaliyetlerini finanse etmek için yalnızca toplu nakit almakla kalmaz, aynı zamanda Elsa, bağışının değerinin %30’unu her yıl kesebilir ve kalan miktar en fazla beş yıl boyunca taşınabilir. Bu nedenle, birinci yıl için vergi amaçlı geliri yalnızca 76.105 dolar olacak ve Elsa bağışı nedeniyle toplamda federal vergilerde 7.116 dolar tasarruf edecek.

Kripto bağışlarının cömert vergi muamelesi, uygulamanın bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni olabilir. Kâr amacı gütmeyen bağış toplama platformu The Giving Block’un CEO’su Alex Wilson, bunun bir kazan-kazana dönüştüğünü düşünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum (ETH), Bitcoin’den (BTC) Daha İyi Bir Deposu Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin Yönü Yukarı Çevirdi: Yükselişin Devamı İçin Hangi Seviyeler Kritik?

İlgili Haberler