Kripto Paralarla İlgili Sert Açıklamalar!

Fatih Uçar

Merkez bankası başkanları genellikle kripto paralara karşı negatiftir en azından kendi yaptıkları işi blockchain tabanlı bir alternatife kaptırmak istemiyorlar. Avrupa Merkez Bankası Başkanı geçmişte yaptığı açıklamalara benzer şekilde kripto paraları yerden yere vurdu. En azından Terra UST faciasının ona bu konuda konuşma hakkı verdiğini düşünüyor.

Avrupa Merkez Bankası Kripto Para

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın kripto paraların hiçbir değeri olmadığını düşünüyor. Politico raporuna göre Lagarde, kriptoların “hiçbir değeri olmadığını” ve yalnızca spekülatif varlıklar olduğunu söylüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde

“Başından beri kripto varlıklarının oldukça spekülatif, çok riskli varlıklar olduğunu söyledim. Benim çok alçakgönüllü değerlendirmem, bunun hiçbir şeye değmediği yönünde. Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik çapası görevi görecek hiçbir temel varlık yok”.

Ancak ECB Başkanı, Avrupa Birliği için tasarlanmış bir merkez bankası dijital para birimini memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

“Merkez bankası dijital para birimine, herhangi bir dijital euroya sahip olduğumuz gün, bunu garanti edeceğim. Yani merkez bankası bunun arkasında olacak. Bence bu, kripto paralardan çok daha farklı bir şeydir”.

Geçmiş Açıklamaları

Lagarde’ın kripto paralar hakkında geçmişte yaptığı açıklamalar da bundan farklı değildi. Eylül 2021’de ECB Başkanı, kripto paraların bir “para birimi” tanımına uymadığını söyledi.

“Kriptolar, para birimi değildir, nokta. Kriptolar, para birimi olarak çalıştığını iddia eden oldukça spekülatif varlıklardır, ancak değiller. Enerji kullanımı açısından oldukça spekülatif, ara sıra şüpheli ve yüksek yoğunluklu kriptoları ayırt etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Varlıklar, ancak para birimi değiller”.

Lagarde’ın kripto konusundaki duruşu, vokal bir Bitcoin (BTC) savunucusu olarak ortaya çıkan Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin duruşuyla taban tabana zıt. Geçen hafta Bukele, 32 ülkenin merkez bankalarından temsilcilerle “finansal katılım, dijital ekonomi, bankasız bankacılık, Bitcoin sunumu ve ülkemizdeki faydaları” tartışmak amacıyla bir toplantı yaptığını duyurdu. El Salvador, 2021’de Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etti ve geçtiğimiz ay Orta Afrika Cumhuriyeti onu takip etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Teksas Kripto Paraların Merkezi Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Ethereum Son Durum: ETH’da Önemli Seviyeler!

İlgili Haberler