Kripto Paraların En önemli Mücadelesi Mi Veriliyor?

İlayda Peker

Kripto para birimleri, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin yeniden başlaması ve yeni gelişen finans sektörüne karşı milletvekilleri arasında savaş hatlarının çizilmesiyle birlikte sıcak bir konu olacak. Ancak Blockchain Association, 100’den fazla kripto endüstrisi savunucusunun koruma ve yenilik arasında doğru dengeyi kurmaya yardımcı olmak için mücadele ettiğini bildirdi.

Dengeler Kurulabilecek Mi?

118. ABD Kongresi 3 Ocak’ta Washington D.C.’de toplandı. 3 Ocak 2025’e kadar, Başkan Joe Biden’ın ilk döneminin son iki yılında devam etmesi planlanıyor. Kripto endüstrisi, en büyüğü Kasım ayı başlarında FTX’in çöküşü olmak üzere, geçen yıl yaşanan birkaç yüksek profilli erimenin ardından şu anda hedef tahtasında.

Blockchain Association’ın hükümet ilişkileri direktörü Ron Hammond, 3 Ocak’taki bir Twitter mesajında, Kongre’nin yeniden başladığı gün karşılaşacağı zorlukları ve fırsatları vurguladı.

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried siyasi bağışların gözdesi iken Capitol Hill’de 1 numaralı halk düşmanı haline geldi. Hammond ekledi:

DC’deki pek çok kişi için sorun, FTX’i tüm kripto endüstrisiyle bir tutmaları.

Erime, “on yılda bir mevzuat” başlatabilir ve Lummis-Gillibrand tasarısı gibi halihazırda sağlam düzenleyici çerçeve sunumları vardır. İki partili tasarı, kurumların yetki alanlarını, stablecoin düzenlemelerini, bankacılığı, kripto vergilerini ve kurumlar arası koordinasyonu ele alıyor.

Hammond, Kongre’nin ilk birkaç ayının FTX‘e odaklanacağını, ancak stablecoin düzenlemesinin de bir öncelik olacağını söyledi:

Stablecoinler ve spot piyasa düzenlemesi gibi daha küçük tasarıların bu yıl hareket etme şansı var, ancak muhtemelen hem mahkemelerde hem de kongre duruşmalarında FTX üzerindeki tozun yatışmasını beklemesi gerekecek.

Savaş hatları, kripto yanlısı Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Başkanı Patrick McHenry ile geçen ay kripto yasağı önererek aşırı bir önlem alan kripto karşıtı Senato Bankacılık Başkanı Sherrod Brown arasında bölünecek.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) düzenlemeleri denetlemesini savunan Tarım Komiteleri’nden de kriptoyu düzenlemeye yönelik öneriler var.

NFT’ler DAO’lar ve DeFi

Hammond ayrıca Kongre’nin bu yıl, geçen yılki yaptırım eylemleri nedeniyle artan ilgi gören non fungible tokenler (NFT’ler), merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi yeni konuları ele almasının muhtemel olduğunu söyledi.

İyi tarafından bakacak olursak, kripto paranın “Washington’da güçlü bir yere sahip olduğu ve savunuculuk, lobicilik ve politika cephesinde diğer sektörlerden yetenek avlamaya devam ettiği” sonucuna vardı.

Daha önce CoinCenter, Coinbase, Blockchain Association ve birkaç başka gruptan bir düzineden az kişinin yer aldığı bir grubun “şimdi 100’den fazla politika uzmanından oluşan bir ağ haline geldiğini” ve bunun iyimserlik için bir neden olduğunu sözlerine ekledi.

4 Ocak’ta Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da 2023 için “ihtiyatlı bir iyimserlik” içinde olduğunu söyledi. Hiçbir tasarının mükemmel olmadığını ve bir tanesinin peşinden gitmenin, düzenleyici bir çerçeve geliştirmede kongre ilerlemesini durdurmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı İvme Kazandı, ETH Neden 1.300 Dolara Yükselebilir?

Sonraki Haber

İngiltere Merkez Bankası CBDC Cüzdanı Hakkındaki Sorular Yanıtladı

İlgili Haberler