Kripto Paraların Büyümesi Yeterli Mi?

Kripto Paraların Büyümesi Yeterli Mi?

Kripto para alanı son on yılda muazzam bir büyüme görürdü. Ancak varlık sınıfı, özellikle Apple gibi devlerle karşı karşıya kaldığında ana piyasalara kıyasla hala küçük bir değere sahip. Apple hisseleri (AAPL) CoinMarketCap’e göre, tüm kripto alanı içinde tutulan tüm spekülatif sermayeyi gölgede bırakarak, 2 trilyon dolarlık şaşırtıcı bir piyasa değerine sahip.

Kripto Para Alanı

Kripto endüstrisi, 2008’de Bitcoin’in (BTC) teknik incelemesinin başlangıcından sonra birçok insanın yatırım yapması ile çok iyi bir büyüme kaydetti. Bitcoin’in kendisi, kripto para başına 1 doların altından tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara çıktı ve günümüzde de yaklaşık 194 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Bununla birlikte sektörün tamamı hala Apple’ın toplam birleşik hisse senetlerinin büyüklüğünün yanında oldukça küçük kalıyor. Yapılan açıklamalara göre, Blockchain endüstrisinin piyasa değeri bir bütün olarak üç katına çıkabilir ve yine de Apple’ın piyasa değerine ulaşamayabilir.

Akıllı telefon devrimini başlatmasıyle tanınan teknoloji şirketi, TradingView’den alınan verilere göre şu anda ABD borsasındaki en büyük piyasa değerine sahip. CNBC, 19 Ağustos’ta Apple hakkında yaptığı açıklamada, “Bu, 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk halka açık ABD şirketidir” ifadelerini kullanmıştı.

Bunların yanında Bitcoin’in kendisi Jeff Bezos’un net değeri ile eşitliğe ulaştı.

Büyüme Artıyor

Bu veriler değerlendirildiğinde her ne kadar BTC ve diğer kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri diğer varlıklardan az olsa da piyasanın henüz çok yeni olması sebebiyle iyi bir yol kat ettiği ifade edilebilir.

Hem kripto para teknolojisinin yeni olması hem de benimsenmenin yavaş ilerliyor oluşu her ne kadar piyasa değerine yansısa da bazı isimler uzun vadede kripto para piyasası değerinin Altın piyasa değerine yetişceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.