Kripto Paralarda Spot İşlem ve Türev İşlem Farkı

İlayda Peker
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Bitcoinhaber, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Bitcoinhaber, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

PrimeBit, her zaman her yerde kripto türevleri işlemlerine başlamanın en uygun yolların biridir. Türev enstrümanlar, kolaylık ve esneklik nedeniyle bugünlerde yatırım yapmak için çok popüler. Hemen hemen herkes yatırımcı olabilir. Ancak türevler işlemleri nasıl çalışır ve geleneksel spot işlemlerden farkı nedir? Farkı bilmek, kripto para birimi yatırımı alanında başarı kazanmak için çok önemlidir.

Kripto işlem dünyasında iki ana terim yaygındır:

  • Spot işlemler
  • Türev işlemleri

Bunlar, yatırımcıların dijital para fiyatlarından kar elde etmeleri için tasarlanmış işlem biçimleridir.

Spot İşlemler

Spot işlem, kripto para dünyasında en temel yatırım şekli olarak kabul ediliyor. Spot işlem, Bitcoin gibi bir kripto para birimi satın almayı ve ardından değeri yükselene kadar elinde tutmak anlamına geliyor. Piyasa trendlerine veya alım satım stratejilerinize göre istediğiniz zaman ABD doları veya diğer para birimleri karşısında sahip olduğunuz kripto para birimlerinden herhangi biri ile işlem yapmakta özgürsünüz.

Satın aldığınız token size aittir ve kripto cüzdanınızda veya işlem platformlarında, fiyat yükseldiğinde satacağınız zamana kadar saklanabilir. Gelecekte değerinin artacağını düşündüğünüz altcoin’leri veya Bitcoin dışındaki diğer kripto para birimlerini satın almak için de kullanabilirsiniz. Arzı sınırlı olan gerçek kripto alıp sattığınız için, yatırımcılar düşük kaldıraç seviyeleri ile işlem yapabilirler. Spot işlemde, kripto sizin olduğu için istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Spot işlemin faydaları:

  • Doğrudan kriptoya sahipsiniz.
  • Başka altcoin satın alabilirsiniz.
  • Kriptoyu, mal veya hizmet için ödeme yapmak gibi başka şeyler için kullanabilirsiniz.

Türev Ürünleri İşlemleri

Türev ürünleri işlemleri, sözleşmelerin yatırımı olarak da adlandırılır. Bazı açılardan spot işlemlerden farklıdır, çünkü işlem yapmadan önce varlığa sahip olmanız ve onu doğrudan saklamanız gerekmez. Bunun yerine, işlem platformlarını veya komisyoncuları kullanarak bu varlıktan elde edilen sözleşmelerle işlem yaparsınız. Türev ürünleri işlemleri uygundur çünkü yatırımcılar kripto paraların güvenliği konusunda endişelenmezler ama fiyat hareketlerinden kar elde etmeye devam ederler. Bunun karşısında kripto cüzdanlara sahip olmak, güvenlik sorunları ve ek ücretleri de beraberinde getiriyor.

Bitcoin sözleşmeleri (veya BTCUSD) gibi türevleri alıp satarken, gerçek Bitcoin’leri almıyor veya satmıyorsunuz. Ancak bu Bitcoin sözleşmelerinin değeri, Bitcoin’in ABD doları karşısındaki piyasa fiyatını takip ediyor. Bitcoin fiyatı yükseldikçe veya düştükçe sözleşmenin değeri de artıyor ya da azalıyor. Böylece bir pozisyon açtığınız andan (alış veya satış) kapattığınız zamana kadar fiyat değişimlerindeki farktan kar ediyorsunuz. Türev alım satımının benzersiz bir unsuru, yatırımcıların kolayca “short” satabilmesidir, bu da hem yükselen hem de düşen piyasalardan kazanç elde edileceği anlamına geliyor.

Bunların yanında türevler yüksek kaldıraç seviyelerine sahiptir. Kaldıraç veya marj üzerinden alım satım yapmak, aracılardan normalde yapabileceğinizden daha büyük miktarlarda alım satım yapmak veya birden fazla para biriminde alım satım yapmak için borç alabileceğiniz anlamına geliyor. Bu da bir yatırım portföyünü çeşitlendirmenin harika bir yoludur. Peki, nasıl çalışır? Örneğin, 10x kaldıraçla 10 dolar değerindeki Bitcoin sözleşmelerinde işlem yaptığınızda, marj olarak yalnızca bu 10 dolarlık başlangıçta 100 dolar değerinde bir Bitcoin sözleşmesi satın alabilirsiniz. Bu nedenle, türev araçların yatırımcılar için daha büyük kar fırsatları vardır.

Türev işlemlerin faydaları:

  • Doğrudan sahip olmadan kripto para birimlerinden kar edersiniz.
  • Oldukça likit bir piyasada işlem yaparsınız.
  • Hem yükselen hem de düşen piyasalarda kazanırsınız.
  • Daha yüksek kaldıraçla kazanma potansiyeliniz sınırsızdır.
  • Tek bir aracıda daha fazla enstrümanı kolayca takas edebilirsiniz.

Sonuç

Hem spot işlemler hem de türev alım satımın farklı avantajları var ve yatırımcılara kar etme fırsatları sunar. Bununla birlikte, günümüzde çoğu yatırımcı türev işlemlerini tercih ediyor çünkü yatırım koşulları türevde çok daha uygun. Türev işlemlerde işlem gören varlığa sahip olmaya gerek yok ve ilgili ücretler spot işlemlere kıyasla çok düşük. Sunulan daha yüksek kaldıraç nedeniyle de türev işlemleri birçok yatırımcı için çok caziptir.

PrimeBit yatırımcıların, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’de 200 kata kadar kaldıraçla kripto sözleşmeleri alıp satabilecekleri bir türev borsasıdır. Mobil veya masaüstünde istediğiniz zaman işlem yapabilirsiniz. PrimeBit platformuna bugün üye olarak sıfır riskle işlem yapabileceğiniz ücretsiz bir demo hesabı oluşturabilirsiniz. Rekabetçi yatırımcılar da, becerilerini PrimeBit Demo İşlem Yarışmasında deneyebilir! Yarışma için herhangi bir para yatırmanız gerekmiyor. Demo hesabınızla işlem yapın, çok kazanın ve 5000 dolarlık ödül havuzundan payınıza düşeni alın. kazanabilirsiniz. PrimeBit’e şimdi üye olun!

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Bitcoinhaber, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Bitcoinhaber, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH Gözünü Yükseklere Dikti

Sonraki Haber

Dikkat: Dolandırıcılar Bitcoin’in Bu Özelliğinden Faydalanıyor

İlgili Haberler