Kripto Paralarda FED Depremi! Powell Neler Söyledi?

Fatih Uçar

FED başkanı konuşmaya başlamadan önce Bitcoin 21.888 dolara kadar ulaşmıştı. Yazı hazırlandığı sırada ise kayıp 1000 doları aştı. En büyük kripto para birimi 20.529 dolara kadar düştü. Hafta sonu genellikle düşük hacimleriyle meşhurdur ve ilerleyen saatlerde daha fazla kayıp görebiliriz. Peki Powell neler söyledi de kripto paralar düşmeye başladı? İşte detaylar.

Kripto Paralarda FED Depremi

Bugün yapılacak açıklamaların kripto paraları aşağıya çekmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Öğlen gelen olumlu CPI verisine rağmen FED Başkanı şahin duruşunu değiştirmedi. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 20.700 dolardan alıcı buluyor. Artan volatilite altcoinlerde %8’i aşan kayıpları tetikledi. Bitcoin 21.200 dolar altında kapanışlar yapmaya devam ettiği için piyasaların daha fazla düşmesi olasıdır.

Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen bir analist olan Capo yaklaşık birkaç saat önce BTC fiyatının aşırı satış yaşadığı için kısa vadede 23.000 dolar ile 23.500 dolar arasında lokal zirve yapabileceğinden bahsetti. Özellikle short yönlü pozisyon taşıyan yatırımcıların ani toparlanma ihtimaline de hazırlıklı olması güvenli stop bölgelerini belirlemesi önemlidir.

Powell Neler Söyledi?

Fed başkanı Jerome Powell, Cuma günü düzenlenen yıllık Jackson Hole sempozyumunda FOMC’nin gelecekteki hedefleri hakkında konuştu. FOMC’nin kapsayıcı direktifinin enflasyonu %2’ye geri getirmeye devam ettiğini ve bunun “muhtemelen bir süre kısıtlayıcı bir politika duruşunun sürdürülmesini gerektireceğini” söyledi.  Geçtiğimiz yıl yapılan toplantıda Powell, enflasyonun geçici olduğundan bahsetmiş ve 1 yıl boyunca yanıldığını anlamak için yeterli vakti bulmuştu. Hatta faiz artışlarına erken başlamadığı için pişmanlığını da ifade etti.

Bugün karşımızda geçtiğimiz yılın tersine tam bir şahin vardı. Powell, enflasyonla mücadelenin acı verebileceğinden bahsetti. Hem S&P500 hem de NASDAQ, Powell’ın konuşmasının hemen başında yaklaşık %1 düştü, ancak daha sonra hızla geri döndü. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz ve BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes gibi kripto meraklıları, Fed’in yükselen fiyatları bastırmadan önce bir miktar durulacağını söylemişti.

Ancak Powell’ın sözleri, Federal Açık Piyasalar Komitesi’nin ekonomik acıyla yüzleşmeye hazır olduğunun sinyalini verdi.

“Enflasyonu düşürmek, muhtemelen trendin altında bir büyüme dönemi doğuracaktır. Büyük olasılıkla işgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama olacak.”

Yapılan açıklamaların ardından Eylül ayındaki toplantı için 75bp faiz artışı ihtimali artış gösterdi. Bu durum kripto paralar için daha fazla baskı anlamına geliyor.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Yatırımcıları Yarın Bu Saate Alarm Kursun!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Bugün 19.900 Dolara Düştü! Toparlanabilecek Mi?

İlgili Haberler